Predstavujeme jedinečnú knihu svetovej beletrie Džentlmen v Moskve

Musím sa priznať, že pred čítaním knihy Džentlmen v Moskve (Tatran, 2018) som mala protichodné očakávania. Predsa len, americký autor (Amor Towles) tu opisuje život ruského grófa, a to približne od roku 1922. Čo už ten môže o tom vedieť? Našťastie som sa mýlila a kniha ma naozaj milo prekvapila. Určite bude na mieste poznamenať, že ma úplne pohltila a očarila.

Už obal knihy mnohé napovedá. Na prvý pohľad pôsobí celkom jednoducho, no cítiť z neho určitú tajomnosť, pričom zachytáva tak hlavnú postavu, ako aj miesto, okolo ktorého sa krúti celý príbeh. Dej knihy je rozvrhnutý do časového intervalu tridsiatich rokov, pričom sa v podstate celý odohráva vo vnútri hotela Metropol (stojí v Moskve blízko Kremľa). Tento hotel je stelesnením ruskej majestátnosti a oddanosti starým časom. Je to elegantné miesto prekypujúce spoločenskými zvyklosťami a starými spôsobmi. V roku 1922 získal hotel jedného stáleho zákazníka, grófa Alexandra Rostova, ktorého vo veku 32 rokov boľševici označili za zarytého aristokrata a nariadili mu domáce väzenie práve v tomto hoteli. Pravdaže, nebolo to v snobskej a prepychovej izbe, na ktorú bol zvyknutý, ale v izbičke v podkroví, v ktorej nakoniec strávil tridsať rokov.

Celú túto dobu však oplýva svojím šarmom, ohuruje inteligenciou a dobrými spôsobmi, zabáva, počúva, radí. A dokonca stretne lásku v podobe dvoch žien, malej a veľkej. Malú vychová ako vlastnú dcéru a odovzdá jej všetko, čo len môže. Tá veľká žena si pre zmenu rokmi podmaní jeho. A práve táto rodina ho bude sprevádzať až po posledné stránky knihy.

Súčasťou Alexandrovho uzatvoreného a značne okliešteného vesmíru sú aj zamestnanci hotela, barman, čašník, správca a šéfkuchár. Garantujem vám, že si všetky jemu blízke postavy tiež zamilujete. Zároveň sa poučíte o dobrých spôsoboch, džentlmenských pravidlách správania, výbere vhodného vína k jedlu a mnohých ďalších zaujímavostiach, ktoré sa na vás počas čítania knihy nenápadne nalepia. Autor naozaj majstrovsky zvládol vykreslenie postáv a meniacej sa doby.

Na záver snáď ešte veta, ktorá hovorí za všetko: „On odísť nesmie, vy nechcete.“

___________

Knihu hodnotí: Zuzana Zreláková

Obrázok: slovtatran.sk/assets/images/thumb/fe_cat_main/dzentlmenvmoskvenavrh02screen.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.