Prehistorické výtvory na skalách nájdené na malom indonézskom ostrove

Obrazy na skale Jawalang 4 na Kisare zobrazujú ľudské postavy ukazujúce na slnko alebo bronzový bubon s reliéfom slnka.

Vedci objavili galériu prehistorických umeleckých diel – skalné maľby zobrazujúce psy, kone, člny a sprievody ľudí, ktoré zdobia steny a stropy vápencových presahov na malom ostrove v Indonézii.

Nádherné exponáty, z ktorých väčšina bola vytvorená pred približne 2500 rokmi, môžu byť znakom vzniku spoločenských elít medzi rannými ľuďmi v dobe bronzovej v danom regióne. Archeologička Sue O’Connor z austrálskej národnej univerzity (ANU) v Canberre viedla expedície v rokoch 2014 a 2015 práve na ostrov Kisar, jeden z ostrovov Maluku (alebo Moluccas) v južnej časti Bandského mora, ktoré sú už stáročia známe  ako Ostrovy korenia – v minulosti jediný zdroj muškátového orieška, muškátového kvetu a klinčekov.

Pred týmito expedíciami však ostrov Kisar nebol nijak archeologicky skúmaný. Ostrov sa rozhodli preskúmať až ľudia z archeologických prací na blízkom Timor-Leste, v časti veľkého ostrova Timor, ktorí sa zaujímali o to, či takýto malý ostrovček mohol uživiť nejakú rannú ľudskú populáciu.

Na ostrove na vlastné prekvapenie objavili niekoľko miest, ktoré vykazovali známky ľudskej činnosti, no úplne ich uchvátilo to, čo našli pod skalnými prevismi, a to nádherné prehistorické umelecké maľby na stenách.

Vápencový previs na Kisare, známy ako Jawalang 6, je jedným z viac ako 30 prehistorických miest s podobnými umeleckými vyobrazeniami, ktoré našli výskumníci.

Výskumníci našli viac ako 30 pokreslených skál na Kisare, ktoré majú rozlohu iba asi 80 štvorcových kilometrov. Ide zväčša o vyvýšené vápencové terasy, ktoré tvoria obrovské previsy, slúžiace ako prírodné galérie s obrazmi na stenách a stropoch.

Umenie na skalách

Obrazce sú väčšinou na hladkom bledom vápenci a väčšinou v červenom pigmente, takže vystupujú proti bielemu pozadiu. Skalné maľby zahŕňajú malé ľudské postavy, ktoré vyzerajú ako nejaká procesia, nesúca zbrane a štíty. Iné ukazujú ľudí v člnoch.

Zobrazených je aj niekoľko druhov zvierat, vrátane koní s jazdcami, kurčatami a psami ( čo pomohlo datovať maľby na približne 3500 rokov, keďže niekedy vtedy boli psy dovezené do tejto oblasti.

Našlo sa aj niekoľko náčrtov ľudskou rukou pomocou červeného pigmentu, ktoré ale môžu byť oveľa staršie ako prvotne objavené obrazce. 

Niektoré skalné maľby na Kisare zobrazujú psy, ktoré boli do regiónu prinesené asi pred 3500 rokmi.

Kisar je obývaný dedinčanmi, ktorí sú závislí najmä na poľnohospodárstve a rybárstve, avšak až donedávna ho nepreskúmali archeológovia. Aby sa výprava vôbec mohla po ostrove pohybovať, používali sa motocykle, člny alebo pešia chôdza, keďže na ostrove nie je veľa ciest.

Expedícia v roku 2015 zahŕňala až osem výskumníkov od ANU a z univerzity Gadjah Mada z Jogjakarty v Indonézii, ktorí uskutočnili prieskumy a vykopávky okolo celého ostrova.

Staroveké elity

Nový výskum poukazuje na podobnosti medzi skalným umením na Kisare a skalným umením, ktoré bolo objavené na ostrove Timor približne v tom istom čase. O’Connor si myslí, že nový štýl umenia sa po celých ostrovoch šíril veľmi rýchlo a to po približne 3000 rokov.  

Vyvýšené vápencové terasy na Kisare erodovali, čím vytvorili obrovské previsy, v ktorých sa nachádzajú prehistorické skalné maľby.

O’Connor tiež verí, že zavedenie bronzových prestížnych artefaktov, s ktorými sa obchodovalo, prípadne ktoré sa vymieňali pravdepodobne za miestne lesné produkty ako santalové drevo z Timoru či korenie z Maluku, podnietilo vznik novej elitnej triedy tých, ktorí ovládali bohatstvo a spoločnosť sa tak stala ešte viac hierarchickou. Myslí si tiež, že práve túto hierarchiu vidieť aj  na obrazoch s ľuďmi v procesiách.

Dôležitým „prestížnym artefaktom“ v tom čase a na tom mieste určite boli staroveké bronzové bubny, ktoré sa našli v niekoľkých častiach juhovýchodnej Ázie a južnej Číny. Známe sú aj ako bubny Dong Son, pomenované podľa miesta ich prvého objavu pri Hanoji vo Vietname.

Tieto bubny by mohli byť príkladom prestížnych kovových predmetov, ktoré mohli byť vymieňané s miestnymi vodcami, aby zabezpečili obchodné vzťahy. Dnes sú na niektorých ostrovoch, ako je Timor-Leste a Kei (dva z mnohých ostrovov, kde sa našli bubny Dong Son), tieto bubny uctievané miestnymi dedinčanmi a stále sa používajú pri ceremóniách a pri rôznych rituáloch.  

Bubny Dong Son, ktoré sa našli vo východnej časti Indonézie, sú veľké s centrálnou vyvýšenou hviezdou na hornej hracej ploche bubna, ktorá je veľmi podobná hviezdam alebo motívom slnečného žiarenia, ktoré sa objavujú aj pri skalnom umení na Kisare a Timor-Leste.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61268-prehistoric-rock-art-kisar.html

Obrázok: d2fzjegv0xpec1.cloudfront.net/thumbnail/cd023f22-e868-44f8-b0d5-66cb4f69dd4a.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.