Premiér podsvetia – Frank Costello

costeloDnes Magistra História predstaví muža, ktorý sa do histórie zapísal aj ako „premiér podsvetia„? Túto prezývku si vyslúžil kvôli silnému politickému vplyvu, ktorý mu zabezpečili kontakty medzi rôznymi sudcami a politikmi. Castigliov (Costellovo pravé meno) život sa začal 26. januára 1891. Narodil sa v južnom Taliansku, v malej dedinke menom Lauropoli. Ako štvorročný opustil spolu so svojou mamou a bratom rodnú zem, aby zamierili do USA. Mali to však o niečo ľahšie ako zvyšok prisťahovalcov. Francescov otec tam žil už pred ich príchodom a viedol tam vlastný obchod s potravinami.

S kriminálnou aktivitou začal Castiglio už ako 13-ročný. Dostal sa do miestneho gangu 104th Street Gang a čoskoro sa stal jeho hlavou. Po niekoľkých rokoch si bol vo väzení posedieť až 3-krát, a to za lúpežné prepadnutia.
Po dosiahnutí 27 rokov (rok 1918) sa oženil so sestrou svojho kamaráta – Laurette Giegermanovou. Následne putoval opäť do väzenia a tam si uvedomil, že začne na zarábanie peňazí používať svoj mozog, nie násilie. Vďaka tejto zmene sa do väzenia nevrátil ďalších 37 rokov. Po prepustení z väzenia zamieril na matriku a zmenil si svoje talianske meno na Franka.

Neskôr sa zoznámil s Lucky Lucianom, známym vodcom iného gangu. Rozumeli si a pripojili sa k ďalším pánom so zvučnými menami ako Vito Genovese, Meyer Lansky alebo Bugsy Siegel. Všetci spolu rozbehli pašovanie alkoholu. Costello sa stal členom jednej zo štyroch najbohatších rodín v New Yorku. Pašovanie alkoholu pomaly prešlo do hazardu. Castello ovládal americké podsvetie veľmi ľahko – peniaze mu prinášali kasína, automaty alebo rôzne manipulácie stávok. No jednu vec bezpodmienečne odmietal – pašovanie tvrdých drog. Zastával sa názoru, že mafia nepotrebuje narkotiká k tomu, aby profitovala. Jeho spoločníci boli nútení opustiť krajinu, a tak vedenie i miesto hlavy rodiny ostalo na Frankovi, ktorý to s ľahkosťou zvládal.

Rešpekt voči jednému z najmocnejších mafiánov nevybledol ani v jeho dôchodcovskom veku. Po Costellove rady si chodil sám Carlo Gambino (najslávnejší newyorský gangster).
Frank Costello zomrel 18. januára 1973 v manhattanskej nemocnici. Príčinou smrti bol infarkt. Bola mu postavená vlastná hrobka v newyorkskom Queense.

rozlucka

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: refresher.sk, fdb.cz

Obrázky: crime.about.com, refresher.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.