Pri vykopávkach na Floride objavili staroveké bizónie kosti

Kosti starovekého bizónieho druhu, ktorý žil asi pred 13.000 až 14.000 rokmi, boli objavené pod úrovňou terénu Vero Beach na Floride, a to pri jednej z najstarších a najvýznamnejších archeologických vykopávkach v Severnej Amerike, pri nálezisko Starého muža z Vero. Toto nálezisko bolo objavené v roku 1915 po tom, čo pri stavbách v tejto oblasti našli ľudské pozostatky, artefakty, ako aj flóru i faunu datovanú do neskorého pleistocénu, čiže do obdobia pred 1,8 milióna až 11.700 rokmi.

Ešte asi pred 100 rokmi boli výkopy pri Vero epicentrom severoamerického archeologického vesmíru, pretože to bolo úplne prvé miesto, ktoré bolo preukázateľne potvrdené, že ľudia a zvieratá počas doby ľadovej boli súčasníci severoamerickej krajiny.

Staroveký cicavec

Druh Bison antiquus, tiež známy ako „staroveký bizón“, je priamym predchodcom súčasného národného cicavca Spojených štátov, amerického bizóna. S výškou približne 2,4 metra, dĺžkou takmer 4,6 m a váhou okolo 1600 kg bol Bison antiquus najčastejším veľkým bylinožravcom na kontinente. Pre porovnanie, dnešné bizóny majú necelé dva metre a vážia do jednej tony.  

Vedúci archeológ Andrew Hemmings z Florida Atlantic University Harbor Branch Oceanographic Institute uviedol vo svojom vyhlásení, že tento objav je obzvlášť vzrušujúci vzhľadom na ľudskú históriu tejto oblasti. Hemmings sa vyjadril, že si ani nemohol priať reprezentatívnejší druh z tej doby. Teraz už vieme, že ľudia tu vo Vero Beach v tej dobe žili.

Bizón sa našiel na súši

Kosti objavené ani nie 3 m pod zemou sú prvé svojho druhu, ktoré boli odkryté na súši a nie pod vodou. Vzhľadom k floridskej klíme by sa kosti prirodzene rozpadli v priebehu niekoľkých rokov, ak by boli vystavené nespočetným prechodom medzi zmáčaním a sušením. Toto je naozaj prvýkrát, čo bol tento druh objavený počas vnútrozemských výkopov na súši.  

Kosti Bison antiquus boli identifikované pomocou hornej stoličky. Čaká ich ešte ďalšie hlbšie a podrobnejšie skúmanie.  

Archeológovia odkryli taktiež kostné úlomky, ktoré by mohli pochádzať z veľkých dávnych cicavcov ako boli mamuty, mastodonty alebo bizóny. V týchto oblastiach sa už našli aj kosti menších cicavcov, hlava muchy a kúsky dreveného uhlia, čo indikuje prítomnosť ľudí v okolí.

Vedci si od nálezu sľubujú odpovede na to, akým životným štýlom žili prví obyvatelia Floridy. Vykopávky na Vero Beach len pridávajú ďalšie kúsky do mozaiky, ktorú je potreba doskladať a skompletizovať, aby sme mohli pochopiť, čomu museli čeliť prví kolonisti z Nového sveta a aké mohli byť ich reakcie na toto prostredie.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/54748-ancient-bison-discovered-vero-beach.html

Obrázok: cdn.sci-news.com/images/2016/05/image_3858-Bison-antiquus.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.