Príbeh dedinského farára, ktorý bojuje za záchranu kostola

Po revolúcii v roku 1989 vzniklo na území Čiech a Slovenska mnoho filmov, ktoré by sa starého režimu zrejme nevznikli. Jedným z nich je aj Zapomenuté světlo z dielne Vladimíra Micháleka, ktorý pred týmto filmom režíroval známy počin Amerika.

Farárov boj

Bolek Polívka hrá dedinského farára, ktorý sa všemožne snaží zachrániť svoj kostol. Situácia doby, v ktorej žije, mu však stavia do cesty viaceré prekážky, či sa už jedná o komunistických funkcionárov, alebo členov cirkvi, s ktorými tiež nie je jednoduché vždy vyjsť. Zároveň sa snaží vysporiadať so svojimi vlastnými citmi k smrteľne chorej Marjánke. Jeho boj s vysoko postavenými mužmi a pocit bezmocnosti pri pomoci milovanej osobe ho donútia k zúfalému, avšak odvážnemu činu…

Svedectvo doby

Výpovedná hodnota filmu o histórii spočíva v jeho nešablonovosti a vyhnutiu sa tvorcov tvoriť niečo na efekt. Celá dedina, medziľudské vzťahy a  fungovanie režimu pôsobia nesmierne uveriteľne. Ak by som  chcel byť poetický, povedal by som, že presne vystihli ,,ducha doby“. Boj obyčajného dedinského farára proti mašinérii dokáže podať lepšie svedectvo o dobe, ako mnoho iných filmov, ktoré sú akože ,,pravým svedectvom“ o danom období. A ako som už spomínal vyššie, Zapomenuté svetlo sa vyhlo nezmyselným šablónam a rozdeleniu postáv na dobré a zlé. Svet nebol nikdy čierno-biely, a preto určite nie ani vtedy.

Na vysokej kvalite filmu sa podieľajú bezpochyby hlavní protagonisti- Bolek Polívka a Veronika Žilková. Postava obyčajného božieho služobníka je v Bolkovom prevedení posunutá na herecký Olymp. Ocenenia ako Český lev alebo cena z filmového festivalu v Karlových Varov sú úplne oprávnené. Ak má niekto pána Polívku zafixovaného ako klauna a komika, tak tento film bude príjemným šokom. Taktiež Veronika Žilková v roli smrteľne chorej ženy podáva jeden zo svojich životných výkonov.

Zapomenuté svetlo je určite obdivuhodný a kvalitný film. Či už svojou výpovednou (a bezpochyby aj duchovnou) hodnotou, alebo umeleckými kvalitami. Odporúčam každému.

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: dvdinform.cz/wp-content/uploads/2009/01/zapomenute_svetlo_03.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.