Príbeh generála Aloisa Eliáša

general-eliasV roku 1995 sa Česká televízia rozhodla divákom priblížiť dramatický príbeh generála Aloisa Eliáša, ktorý v období Protektorátu Čechy a Morava plnil funkciu premiéra, no zároveň spolupracoval s odbojom.

Daný príbeh bol spracovaný formou 74-minútovej TV inscenácie s názvom Generál Eliáš. A práve v dĺžke spočíva, podľa mňa, hlavný problém tohto diela. Je tu síce pekne vykreslené, ako hlavný hrdina prežíval svoju úlohu, t. j. tlak zo strany Nemcov, ale aj zo strany svojho najbližšieho spolupracovníka, ktorému sa nepáčilo, že sa podieľa aj na niektorých kontroverzných krokoch, ku ktorým bol dotlačený (zatvorenie českých vysokých škôl). Eliášov príbeh by si však zaslúžil o niečo hlbšie spracovanie, čo v rámci krátkej TV inscenácie nie je možné.

Nechýba tu ani neduh známy zo starších filmov, ktorý sa týka autentickosti jazyka. Konstantin von Neurath a ďalší tu komunikujú v češtine.

Vo svojich recenziách som viackrát uviedol, že aj v oblasti televízie často vznikajú zaujímavé programy. V tomto prípade sa to však veľmi nevydarilo. Je to ale môj osobný názor, skúste si film pozrieť a vytvorte si vlastný. 

________________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: img.csfd.cz/files/images/film/photos/102/641/102641597_f4ee8c.jpg?w700

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.