Príbeh guvernéra Národnej banky Slovenského štátu

Medzi najdôležitejšie osobnosti SNP patril aj Imrich Karvaš. Kým J. Golian a R. Viest mali na starosti vojenskú stránku, jeho úlohou bolo ekonomické zabezpečenie. Ide teda aj o najvýznamnejšieho ekonóma modernej histórie. O jeho živote vznikol v roku 2004 dokument Financoval som Slovenské národné povstanie. Režíroval ho Alois Ditrich.

Imrich Karvaš sa narodil v roku 1903 v dedine Varšany (dnešné Kalinčiakovo – mestská časť Levíc). V Holíči vyštudoval ľudovú školu, pokračoval v gymnáziu v Skalici. Ďalej absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Neskôr študoval aj v Paríži a Štrasburgu. Jeho odbornosť uznávali aj v USA. Ešte počas prvej republiky vystriedal viacero funkcií – tajomník obchodnej a priemyselnej komory, tajomník Zväzu slovenských bánk atď. Neskôr sa stal ministrom vo vláde generála Syrového. V roku 1939 sa dostal na čelo Slovenskej národnej banky a v roku 1942 šéfoval Najvyššiemu úradu pre zásobovanie. V týchto funkciách sa snažil zmierňovať hospodárske škody, ktoré spôsobili Nemci Slovenskému štátu a navyše sa aktívne zapojil do príprav povstania. Za to bol zatknutý gestapom. Prešiel niekoľkými koncentračnými tábormi, no dožil sa konca vojny.  Počas komunistického režimu bol vypočúvaný ŠTB, väznený, no v 1968-om bol rehabilitovaný. Zomrel v roku 1981 v Bratislave. (zdroj: wikipedia.org)

Dokument Financoval som SNP  je poriadne dlhý, má až 90 minút. Medzi hlavné pramene odhaľujúce jeho životný príbeh patrí aj protokol z jeho výsluchu uskutočneného v Prahe v roku 1958.  Divák tak o ňom získa mimoriadne cenné a detailné vedomosti. Taktiež tu niekoľko slov povedia aj účastníci SNP. S Karvašovými potomkami bolo zaznamenaných niekoľko filmov, ktoré natočil počas svojho života. Tie zachovajú život na Slovensku, rodinné okamihy, alebo aj jeho cestu do USA (podaktoré sú aj farebné). Niektorí ľudia filmu vyčítajú hudobný doprovod. Podľa môjho názoru dokument sám o sebe zlý nebol, v niektorých momentoch by ale mohol byť tichší.

Financoval som SNP je mimoriadne kvalitný dokumentárny film. Výborne spracovaný a doslova nabitý zaujímavými informáciami. Ak ste ho ešte nevideli, rýchlo to napravte.


___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: postoj.sk/uploads/13205/conversions/cover.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.