Princezná bronzového Anglicka

Dalo by sa povedať, že ide o jeden z najvýznamnejších objavov za posledných 100 rokov. Oblasť Dartmoor skrývala výnimočný poklad z doby bronzovej, a to hrob bohatej prehistorickej princeznej, ako sa experti a archeológovia domnievajú. Zaujímavé doplnky princeznej dokazujú, že išlo o vysoko postavenú ženu vo veku asi 14 až 25 rokov.

Princezná bola pochovaná spolu so svojimi náušnicami, korálikmi, dobre zachovanými kožušinami a obdivuhodne spracovanými náramkami. Náušnice merajú až 2,5 centimetra a sú vyrobené z tvrdého dreva. 

bronz

Tieto nálezy vedcov fascinovali a ponúkli im rozšírenejší pohľad na život doby bronzovej v južnom Anglicku, aký by nikde inde nenašli.

princeznaV hrobe bolo takisto objavené aj oblečenie, ktoré princezná údajne nosila. Herečka si ho vyskúšala a tu je výsledok. Takto nejako si môžeme predstaviť dávno mŕtvu princeznú. Oblečenie bolo zahrabané v rašeline.

O princezninom veľmi vysokom postavení svedčia nielen nájdené cennosti, ale aj honosnosť jej hrobu, ktorý sa vyníma vo výške až 600 metrov nad morom. Archeológovia si myslia, že v tejto oblasti je toho ešte veľa na objavovanie, ba dokonca očakávajú, že blízko hrobu nájdu aj staré osídlenia. 

náramok

Jemne tkaný náramok má na sebe cínové gombíky, čo svedčí o tom, že cín sa už v tej dobe používal na výrobu dekoratívnych predmetov. Napríklad aj nájdenie jantárových korálikov dokazuje, že obyvatelia obchodovali na veľmi dobrej úrovni.

vedci

Objavenie a vykopávanie hrobu princeznej

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: dailymail.co.uk

Obrázky: dailymail.co.uk, BBC

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.