Prvá moderná vojna

Svetová vojna je vojenský konflikt, ktorý zasahuje väčšinu štátov sveta. Zvyčajne sa bojuje dlhšiu dobu (niekoľko rokov) na viacerých kontinentoch, bez známok upokojenia. Vo vojnách tohto typu sú zúčastnené strany nútené nasadiť do boja všetky svoje sily a prostriedky, čo má za následok znásobenie celkových škôd na spoločnosti a krajine.

Prvá svetová vojna trvala od roku 1914 do roku 1918.  Obe bojujúce strany použili nové zbrane: v apríli 1915 zaviedla nemecká armáda chemické zbrane, Briti ako prví použili tanky v bitke pri Somme v septembri 1916.

V čase prvej svetovej vojny bola elektrina v prevádzke po celom svete (aj keď to nebolo ešte také bežné, ako je dnes). Zoberme si napríklad bojové lode. Elektrina umožnila vojenským vodcom používať bezpečné, presné, elektrické signalizačné lampy (namiesto svetlice alebo plameňov), a tak komunikovať s inými loďami. Elektrina tiež ovládala zbrane a veže, paliva a vodné meradlá, požiarne alarmy, diaľkové ovládania dverí a ďalších mechanizmov.

Rádio bolo často používané na prenos správ. Prevádzkovatelia rozhlasu s prenosnými vysielačmi boli schopní varovať vojakov pred útokom jedovatým plynom a dávať im včas vedieť, aby si nasadili plynové masky.

Cez tieto pokroky v oblasti elektroniky a komunikácií boli zariadenia niekedy nespoľahlivé, takže niektoré vojenské jednotky dávali prednosť (alebo boli nútení) spoliehať sa na staršie zariadenia, aby mohli zostať v kontakte. Holuby boli často používané britskými a francúzskymi  veliteľmi na komunikáciu s centrálou.

Vyškolené psy boli tiež použité ako poslovia, pretože boli rýchlejší ako ľudia a predstavovali menší cieľ pre nepriateľských ostreľovačov. Vojenská psia škola bola počas svetovej vojny založená v Škótsku .

10 miliónov mŕtvych v boji. 7 miliónov zomrelo na následky vojnových útrap (hlad, choroby). Dodnes presne nevyčíslené materiálne škody. 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte vstúpila do platnosti dohoda o prímerí medzi Nemeckom a spojeneckými mocnosťami. Prvá svetová vojna sa skončila.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj a obrázok: livescience.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.