Radoľa – skvosty a unikáty kysuckej dediny

erb radoľaRadoľa je jedna z najstarších obcí na Kysuciach, leží po ľavej strane rieky Kysuca (neďaleko Kysuckého Nového Mesta). Prvá písomná zmienka o nej pochádza z rokov 1332-1337, keď na území Slovenska vyberali pápežskí legáti cirkevné desiatky. O jej veku okrem písomných pamiatok svedčia aj nálezy z archeologického náleziska na Koscelisku a kaštieľ, ktorý sa nachádza na začiatku obce. 

O kaštieli sa záznamy zmieňujú prvýkrát v roku 1575 a za jeho realizáciou stál rod Suňogovcov. Objekt patrí medzi najstaršie historické skvosty Kysúc. Predstavuje renesančný typ zemianskeho sídla, avšak okolnosti jeho stavby sú dodnes nejasné. Pôvodne sa jednalo o štvorcovú dvojpodlažnú stavbu s jedným obývacím priestorom. Ten bol na každom poschodí obklopený hradbou, a teda išlo skôr o obytnú vežu. Takéto veže majú svoj pôvod v stredoveku, kedy boli veľmi obľúbené. K prestavbe objektu došlo v druhej polovici 17. storočia, kedy bol jadrom majera Budatínského panstva. Prestavbou objekt získal siene na poschodí, obytné priestory a schodisko. V roku 1658 sa tu nachádzali panské stajne, stodoly, ovocná záhrada, rybníky, pivovar, chmelnice, mlyn a píla. V roku 1798 prešlo Budatínské panstvo spolu s kaštieľom do vlastníctva Csakyovcov. Od 19. storočia do roku 1977 slúžil kaštieľ na obytné účely. Jeho renesančný charakter dokazujú okná so šonbránou a plastickými naklonenými rímsami, krížová klenba s hrebienským obrazom, valená klenba s luvetami a náročné maľované kvádrovanie. Objavená bola i pôvodná renesančná omietka. Najväčšia renovácia sa uskutočnila v rokoch 1977-1981, kedy bol kaštieľ prerobený z obytných priestorov na múzeum. Dnes je tu stála expozícia Kysuckého múzea so sídlom v Čadci s názvom „Najstaršie dejiny Kysúc“.

Na prízemí sa návštevníkom predstaví expozícia staršie dejiny Kysúc, ktorá pomocou archeologických exponátov dokumentuje najstaršie osídlenie Kysuckej oblasti. Z obdobia od paleolitu po dobu rímsku tu možno vidieť napríklad stoličku mamuta, rozličné pracovné nástroje, keramiku, nálezy zo sídliska a hradiska ľudu púchovskej kultúry v Lopušných Pažitiach. Ďalej sa tu nachádza kostená píšťalka, odliatky obilnín, úlomky nožov, hroty šípov, oštepov a iné exponáty, ktoré dokumentujú dobu.

Veľkomoravské a stredoveké obdobie prezentujú nálezy z najstaršej sakrálnej stavby na Kysuciach. Ide o kostol na Koscelisku v Radoli a keramiku z Lopušných Pažití, kde bolo na konci 9. storočia slovanské opevnenie, ako i nálezy z Kysuckého Nového Mesta. Práve v kaštieli je umiestnená kópia jedinečnej kostenej plastiky sošky svätice pochádzajúcej z deštrukcie múrov kostola na Koscelisku. Jej výška je 8,4 cm a bola zhotovená vo Francúzsku alebo Nemecku, pravdepodobne v 14. storočí.

Medzi veľmi vzácne exponáty patrí soška pohanskej madony, ktorá bola nájdená pri poslednom archeologickom prieskume na Koscelisku v roku 1990. Keďže soška je veľmi vzácna, v kaštieli Radoľa sa nachádza iba jej kópia. Originál je bezpečne uložený v Bratislave. Na svete sú len dve takéto sošky, pričom druhá sa našla a nachádza vo Francúzsku.

kastiel radola

Ohľadne sošky si dovolím uviesť ešte jednu perličku. Našla ju jedna svedomitá študentka, ktorá si ju „mohla“ nechať a speňažiť, no neurobila tak. Vďaka nej sa nám podarilo zachovať toto unikátne historické dedičstvo aj pre ďalšie generácie. Tou študentkou bola moja mamina. 

Na poschodí privíta návštevníkov expozícia „Meštianske bývanie na Kysuciach“, ktorá zobrazuje dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach, ktorými sú Kysucké Nové MestoČadca. Táto expozícia predstavuje zariadenie miestnosti obývacej izby z Kysuckého Nového Mesta, aké bolo obvyklé v poslednej tretine 19. storočia. Ďalej je tu spálňa a jedáleň s rôznymi bytovými doplnkami, kde veľká časť nábytku pochádza z remeselníckej dielne chýrneho a vyhľadávaného majstra svojej doby Mládeneka z Čadce. Jeho dielňa a výrobky boli v tom čase známe v širokom okolí.

Okrem stálych expozícii sú pre návštevníkov pripravené i rôzne tematické výstavy, ktoré sú organizované pri rôznych príležitostiach (Veľká noc, Vianoce, vítanie jari a podobne). Osobitná nestála expozícia sa tu otvára v čase Radoľského jarmoku, ktorý býva každý rok v júli. Na dvore v kaštieli sa vtedy zídu remeselníci z okolia, ktorí predvádzajú staré remeslá – košikári, kováči, rezbári, drotári, tkáči a podobne.

V Radoli ste všetci srdečne vítaní. Tešíme sa na vás!

________________

Autor: Ľuboš Jendryščík

Zdroje

cestovanie.sme.sk/c/2037848/hrady-zamky-kastiele.html

kysuckemuzeum.sk/index.php/expozocie-muzea/kastiel-radola

dromedar.topky.sk/cl/11163/284702/VYLET-Kastiel-Radola

radola.sk/

Obrázky

mesta-obce.sk/imgs/erb/_580791.gif

zilinsky-kraj.sk/wp-content/uploads/2013/08/53.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.