Rakúsky Ludus

Pohľady archeológov sa v súčasnosti so záujmom upierajú na Rakúsko, pretože tu objavili starovekú rímsku školu. Ak by ste však očakávali útulné čisté študovne pre výchovu rímskej inteligencie, tak by ste boli asi sklamaní. Z tejto školy totiž vychádzali „železní“ muži pripravení zomrieť. Kompletné bunkové bloky, školiace arény a vaňový komplex kedysi zaváňali potom bojovníkov, krvou, ale aj odvahou a vytrvalosťou. Archeológovia odkryli pozostatky školy v lokalite Carnuntum (Rakúsko) neďaleko od Bratislavy prostredníctvom diaľkového prieskumu zeme. Teda žiadne výkopy. Následne previedli rekonštrukciu tohto komplexu vo virtuálnych 3D modeloch. Miesto nálezu je dobre známe komunite archeológov, oblasť na južnom brehu Dunaja študovali viac ako 100 rokov. Vykopávky starobylého vojenského centra odhalili pozostatky civilného mesta, amfiteátra a legionárskej pevnosti.

gladiator-school

Ludus, ako sa zvykla nazývať škola pre výchovu gladiátorov, pokrýva 2800 m2. Komplex je usporiadaný okolo centrálneho nádvoria. Na základe meraní bolo zistené, že škola mohla byť postavená niekedy v 2. storočí n. l. Voľne stojaca kruhová štruktúra vo vnútri nádvoria s priemerom cca 19 m pravdepodobne slúžila ako tréningová aréna pre gladiátorov. Izby boli zjavne zariadené v rôznych veľkostiach a je možné, že boli odstupňované podľa zásluh. Najmenšie mali cca 3 – 7 m2. Aj samotný lanista – majiteľ Ludusu (zároveň tréner gladiátorov a manažér) tu mal svoje štýlovo zariadené izby. V komplexe s vaňami sa mohli bojovníci zotaviť z drsného výcviku.

gladiator-school-evening

Tento unikátny nález uzrel svetlo sveta po rokoch detailného skúmania. Podarilo sa to aj bez invazívnych techník, a to najmä s využitím leteckého snímkovania, pozemnej magnetometrie a radarových prieskumov. Oblasť bola taktiež preskúmaná elektromagnetickou indukciou (EMI), senzor bol pripojený k štvorkolke ATV. Touto metódou vedci zisťujú, či  krajina pod nimi bola niekedy zahrievaná, odhaľuje teda umiestnenie skrytých tehál, ktoré sa vyrábali zahrievaním hliny.

Nuž, čo urobí archeológom väčšiu radosť, ako keď im ich výskum prinesie ovocie? Radosť je o to väčšia, keďže výskumné práce trvali celé storočie. A spolu s nimi sa tešíme i my, pretože sme zase o krok bližšie k odkrývaniu histórie.

Zdroj a obrázky: livescience.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.