Rekapitulácia kritických udalostí v knihe Ako sa delil štát

Pričuchnutie k slobode v novembri 1989 mohlo byť podľa niektorých jedným z dôvodov, ktoré nakoniec spečatili osud Česko-Slovenska. Alebo sa o rozpade začalo hovoriť v úplne iných súvislostiach? Môžeme za osamostatnenie nášho štátu pripisovať „zásluhy“ konkrétnym osobám? Konali politici skutočne racionálne? Ich rozhodnutie bolo predsa neústavné! Boli Slováci naozaj len „rozprávkarmi“, pričom Česi majstrami činu? Iste, o rozdelení Česko-Slovenka má každý z nás nejaké tie informácie, no bol to zdĺhavý proces, za ktorým sa skrývalo mnoho kritických udalostí. 

Kniha Ako sa delil štát (Atis Omnis, 2018) podrobne opisuje celý tento zdĺhavý proces z pohľadu Róberta Kotiana, novinára, publicistu a politického komentátora. Jeho texty sú doplnené rozhovormi s aktérmi vtedajšieho diania, napr. s Michalom Kováčom (vtedajším predsedom Federálneho zhromaždenia), Milošom Zemanom či Milanom Kňažkom, ako aj s dvojicou historikov Janom Rychlíkom a Dušanom Kováčom. Prevedie nás zákulisím politického doťahovania sa o moc a získavania pozitívnej verejnej mienky na slovenskú či českú stranu, oboznámi nás s jednotlivými rokovaniami a stretnutiami vlád, prednesie hlavné problémy a možnosti ich riešení, no zároveň veľmi kompaktne podá informácie o tom, kto a za aké idey vlastne vystupoval a ako pri pokračujúcich rokovaniach menil a prispôsoboval svoje názory. Aj keď bolo deklarované, že sa štát nerozpadne bez referenda, v ktorom jeho občania vyjadria svoj názor v tejto otázke, nakoniec najlepším možným riešením bolo práve rozdelenie bez pričinenia obyvateľstva. A keďže sme si minulý rok pripomínali storočie od vzniku Československa, bola to ideálna doba na vydanie práve takejto publikácie, ktorá oboznamuje aj s druhým míľnikom, so zánikom tohto štátu dvoch národov. Publikácia je doplnená dobovými kresbami Fedora Vica, ktoré boli vydávané na stránkach Lidových novín a s vtipom jemu vlastným glosovali o vtedajšom aktuálnom dianí.

____________

Knihu hodnotí: Zuzana Zreláková

Obrázky: artisomnis.sk/wp-content/uploads/2018/11/Ako_sa_delil_stat_3D.png

bma.org.uk/~/asset/4/29766.ashx?format=8|10000

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.