Romantická vojnová dráma Sonny Boy

Európska kinematografia má stále čo ponúknuť. Osobne ju považujem za kvalitnejšiu ako tú z Hollywoodu. Dôkazom toho môže byť aj holandský film Sonny Boy (2011).

Predsudky a vojna

Dej filmu hovorí o žene menom Rika, matka štyroch detí, ktorá si začne vzťah s výrazne mladším mužom Waldemarom. Vek však nie je jediný rozdiel medzi nimi, nakoľko Waldemar je pôvodom Surinamčan a černoch. Tým pádom je už od samotného začiatku ich vzťah vystavený predsudkom zo strany okolia. To však nie je zďaleka ich najväčší problém. Aktuálne zúri druhá svetová vojna a Holandsko je obsadené nacistickými vojakmi. Napriek veľkému riziku sa však rozhodnú zachovať si ľudskú tvár a ukryjú pár utečencov vo svojom penzióne. Problém ale nastane vo chvíli, keď vo svojom úkryte schovajú vojenského dezertéra, bývalého vojaka SS.

Realistický obraz

Veľkým pozitívom európskej kinematografie je fakt, že sa tvorcovia vo väčšine prípadov nesnažia skresliť dejiny. Vykresľujú ich také, aké boli. A to je aj prípad filmu Sonny Boy. Či sa už jedná o postoj ľudí k Waldemarovi v období pred vojnou, chovanie Holanďanov počas vojny (zdieranie chudákov), alebo scény z koncentračného tábora. Všetko bolo vykreslené tak, ako to najskôr bolo. Bez nejakého samoúčelného hrania na city. A ako bonus je v tomto smere záver, kde sa dozvieme, ako vyzerala taká totálna vojna.

Je pravdou, že s holandskou kinematografiou som doteraz nemal príliš veľa skúseností. Na druhej strane, Sonny Boy je jasným dôkazom toho, že má svetu čo ukázať. 

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i.ytimg.com/vi/hlBP32-kHvU/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.