Rozpad Československa krok za krokom

Rozpad Československa je v poradí piatou publikáciou známeho českého historika Jana Rychlíka. Ako názov napovedá, venuje sa v nej aj našim dejinám v období rokov 1989-1992.

Autor pekne kapitolu za kapitolou opisuje dané udalosti. V úvode sa nachádza popis normalizačného obdobia, vzniku prvých slovenských politických strán a postupne to pokračuje až k dohode o rozdelení republiky. Detailne sú tu rozpracované a objasnené pomerne nezmyselné požiadavky slovenskej reprezentácie vo vyjednávaniach s českou stranou. Boli nimi napríklad požiadavka  medzinárodnej subjektivity Slovenska, samostatný vstup do európskych štruktúr a podobne. Napriek tomu však slovenskí predstavitelia (mam na mysli samozrejme hlavne ľudí z HZDS) počas vyjednávania zdôrazňovali, že sú za zachovanie spoločného štátu. Prekvapilo ma taktiež, že slovenská vláda v tom období mala dokonca vlastné Ministerstvo medzinárodných vzťahov SR (napriek tomu, že existovalo aj Federálne ministerstvo zahraničných vecí). Okrem spomínaných veci sa autor venuje aj akciám tzv. slovenských nacionalistov.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o naše novodobé dejiny, je táto kniha výbornou výzvou. Trochu ma mrzí, že na Slovensku sa zatiaľ nenašiel historik, ktorý by sa rozsiahlejšie venoval danej téme (resp. nie je mi známy žiaden podobný „exemplár“). 

Bližšie údaje o knihe: http://www.martinus.sk/?uItem=11796

Knihu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázky: pwf.cz, martinus.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.