Sibírsky „Birdman“ z doby bronzovej nosil golier zo zobákov a vtáčích lebiek

Pozostatky „vtáčkara“ boli nájdené v hrobe v archeologickej lokalite Ust-Tartas v západnej Sibíri a datujú sa do doby bronzovej.

Archeológovia objavili kostru z doby bronzovej, ktorá bola pochovaná s nezvyčajným odevom, a to konkrétne s golierom alebo čelenkou z desiatok vtáčích zobákov a lebiek.

Pozostatky takzvaného „vtáčieho muža“, staré asi 5 000 rokov, boli objavené v lokalite Ust-Tartas v Novosibirskej oblasti.

Pod ľudskou lebkou bolo uložených 30 až 50 vtáčích lebiek a dlhých zobákov, „ako keby chceli zakryť krk namiesto goliera“, povedala Lidia Kobeleva, výskumníčka v Novosibirskom inštitúte archeológie a etnografie.

Obojok zo zobákov a lebiek mohol byť ochranným odevom, alebo sa mohol nosiť pri určitých špecifických rituáloch. Druhy vtákov zatiaľ neboli presne identifikované, pravdepodobne však išlo o veľkých pobrežných vtákov, ako sú napríklad volavky alebo žeriavy.  

Archeológovia doteraz presne nevedia, akým spôsobom boli lebky a zobáky vtákov pripojené k sebe alebo prípadne ku kusu látky, pretože na nich doposiaľ neobjavili žiadne diery vyvŕtané do kostí, ktorými by mohli byť zošité dohromady.

Vtáčie zobáky a lebky nachádzajúce sa v hrobe mohli byť súčasťou rituálneho kostýmu, ktorý nosil šaman.

„Vtáčkar“ mal dokonca aj spoločnosť. Archeológovia v blízkosti jeho hrobu objavili ďalší dvojposchodový hrob. Horná vrstva ukrývala telá dvoch detí, ktoré mali približne 5 a 10 rokov, keď zomreli. Na spodnej úrovni pod dreveným rozdeľovačom bola uložená kostra dospelého muža.

S týmto mužom bolo pochovaných množstvo artefaktov. Jedným z predmetov, ktoré výskumníci našli v blízkosti lebky, bola maska vyrobená z dvoch bronzových hemisfér s kruhovými otvormi na oči a bronzovou spojovacou priečkou. Vyleštené kamene v blízkosti tela sa považujú za nejaký typ slávnostných kameňov, čo naznačuje, že tento jedinec spolu s „vtáčkarom“ vykonával rituály pre ich vlastnú skupinku z doby bronzovej.

Podľa Kobeleva zastávali títo muži v dávnej spoločnosti špeciálne úlohy.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65623-siberia-birdman-shaman.html

Obrázok: siberiantimes.com/PICTURES/SCIENCE/Bird-beaks-bronze-spectacles/s1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.