Silný ropný gejzír signalizuje začiatok amerického ropného priemyslu

     10. januára 1901 narazila vrtná dráha na kopci Spindletop pri meste Beaumont v Texase na obrovský tok ropy, čo predznamenalo nielen obrovský rozkvet tejto oblasti, ale aj nástup amerického ropného priemyslu.

     Gejzír bol objavený v hĺbke takmer 305 metrov a v počiatkoch produkoval približne 100 000 barelov denne. Po tomto náleze sa ropa, ktorá sa dovtedy používala v USA predovšetkým ako mazivo a petrolej do lámp, stala hlavným palivovým zdrojom aj pre tak nové mašiny ako automobily a lietadlá. Uhoľné spôsoby vlakovej či lodnej dopravy boli taktiež nahradené kvapalným palivom.

     Od toho okamihu sa ropa stala v svetovom priemysle absolútnou jednotkou v hodnote miliárd dolárov. V podstate ide o prirodzenú zmes stoviek rôznych uhľovodíkových zlúčenín zachytených v pozemnej hornine. Uhľovodíky sa vytvorili pred miliónmi rokov, keď malé vodné rastliny a zvieratá zomreli a usadili sa na dne starobylých vodných ciest, čím vytvorili hrubú vrstvu organického materiálu. Neskôr pokryl tento materiál sediment. Pod vplyvom tepla a tlaku ho premenil na ropu, ktorá vyviera zo zeme dodnes.

     Na začiatku deväťdesiatych rokov devätnásteho storočia sa obchodník z Texasu a amatérsky geológ Patillo Higgins presvedčil, že pod formáciou soľného dómu južne od Beaumont existuje skutočne bohatá zásoba ropy. On a niekoľko partnerov založili firmu Gladys City na výrobu ropy a plynu. Uskutočnili však niekoľko neúspešných vrtných pokusov. V roku 1899 prenajal Higgins pozemok spoločnosti Spindletop, a to konkrétne banskému inžinierovi Anthonymu Lucasovi. Ten narazil 10. januára 1901 na gejzír a spustil tak nezastaviteľnú vlnu kvapalného paliva. Nanešťastie, Higgins bol tým pádom v obrovskej strate.

     Beaumont sa stal prekvitajúcim mestom „čierneho zlata“ a počet jeho obyvateľov sa strojnásobil. Oblasť sa naplnila ropnými robotníkmi, investormi, obchodníkmi a mužmi, ktorí sa mali dianím v oblasti inšpirovať a etablovať to ďalej. V priebehu jedného roka bolo funkčných viac ako 285 aktívnych studní a približne 500 ropných a pozemkových spoločností pôsobiacich v danej oblasti, vrátane niektorých, ktoré sú dnes v tejto oblasti významnými hráčmi – Humble (v súčasnosti Exxon), spoločnosť Texas (Texaco) a spoločnosť Magnolia Petroleum Company (Mobil).

     Druhý boom postretol túto oblasť v polovici dvadsiatych rokov minulého storočia, keď boli vo väčšej hĺbke objavené nové zásoby ropy. V 50. rokoch sa spoločnosť „Spindletop“ preorientovala na ťažbu síry. V súčasností pôsobí v tejto oblasti už iba niekoľko vrtov.

__________________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history/gusher-signals-start-of-u-s-oil-industry

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Lucas_gusher.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.