Škôlkari objavili cez 5600 rokov staré pohrebisko. Archeológovia sú ohromení.

Tajomné pohrebisko (na obrázku) objavili v roku 2006 študenti materskej školy v južnom Francúzsku.

Materská škola je čarovné miesto, kde sa deti učia zábavné nové spôsoby, ako sa spolu hrať a spievať, či dokonca, ako na juhu Francúzska, vykopať prvé kúsky 5600 rokov starého človeka.

To sa stalo v roku 2006, keď skupina škôlkarov v meste Saint-Laurent-Médoc náhodne vykopala kúsky starých kostí na detskom ihrisku v materskej škole. Postupne sa odhaľuje to, že časť ich škôlky bola postavená na vrchole starobylej mohyly, ktorá, ako naznačila raná analýza, ukrývala ľudské pozostatky staré tisíce rokov. Nová štúdia ale ukazuje, že Le Tumulus des Sables je miesto ďaleko staršie a „obsadenejšie“, než sa pôvodne predpokladalo.

Tím archeológov vykopal v apríli 2019 ľudské pozostatky a zistil, že patria minimálne 30 jedincom (20 dospelých a 10 detí), ktorí boli k odpočinku uložení do hĺbky len asi 50 centimetrov pod povrchom. Ešte prekvapivejšie je, že podľa radiokarbónovej analýzy niekoľkých zubov pochádzajúcich z náleziska, tam boli mŕtvi pochovávaní počas obdobia trvajúceho približne 2000 rokov, začínajúc v neskorej dobe neolitu (okolo roku 3600 pred nl) a končiac v dobe železnej (1250 pred nl).

Prečo toto zdanlivo neobyčajné miesto bolo používané na pochovávanie mŕtvych viac ako dve tisícročia, je otázka, ktorá stále trápi výskumníkov.

Vedúca štúdie Hannah James, doktorandka na Austrálskej národnej univerzite v Canberre uvádza, že je to nezvyčajné, pretože naozaj nejde o nápadné a prestížne miesto. Nie je to na kopci alebo na viditeľnom mieste, takže tu musí byť ešte niečo iné, kvôli čomu sa tam ľudia vracali a stále tam časť svojich mŕtvych pochovávali.  

Pokiaľ ide o mŕtvych, veľa o nich, okrem toho, že väčšinou boli miestni, doteraz nevieme. Analýza izotopov v častiach zubov ukázala, že všetci jedinci sa stravovali väčšinou rastlinnými zložkami, namiesto toho, aby lovili v neďalekej rieke alebo Atlantickom oceáne. Zdá sa, že jeden jednotlivec sa narodil v oveľa chladnejšom podnebí a po smrti ho, pravdepodobne, na toto miesto len dopravili.

V mohyle sa objavila aj nesúrodá zbierka hrobových pamiatok, vrátane poničenej keramiky, kovov a živočíšnych kostí. Inými slovami, veľa zaujímavého materiálu pre budúce študijné stretnutie škôlkarov.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65578-kindergarteners-discover-creepy-french-burial-mound.html

Obrázok: 3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/gfx/news/2019/mysteriousan.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.