Slovenský dokumentárny film Garda

Dnes by sme chceli ponúknuť dokumentárny film zo slovenskej (resp. slovensko-českej) koprodukcie. Jeho názov je Garda (2015). Scenár, réžiu a kameru mal na starosti Ivan Ostrochovský.

Celý film je v čiernobielom prevedení a je robený kombináciou výpovedí pamätníkov (napr. Imrich Kružliak – vedúci Úradu slovenskej tlače 1941-1943 a ústredný tajomník HSĽS, Ivan Štelcer – člen pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy, Pavel Schmida  – člen pohotovostných oddielov Hlinkovej mládeže, Ľudovít Tatran – tajomník HSĽS v Bytči) a dobových záberov. Osobne som mal veľké očakávania, k čomu ma navnadil aj úvod. Hovorí sa v ňom:

,,Diskusia o Slovenskej republike z rokov 1939 až 1945 často vytvára emócie, ktoré aj v súčasnosti dokážu polarizovať spoločnosť, a deformovať pokusy o otvorenú diskusiu viažucu sa k tomuto obdobiu. Krivda spáchaná na našich židovských spoluobčanoch dodnes vrhá tieň na každý aspekt života v Slovenskom štáte a často nechtiac určuje smer interpretácii tohto obdobia, ktoré je už od konca vojny vystavené kriminalizácii…“

Očakával som objektívne posúdenie daného obdobia.

Bohužiaľ, film moje očakávania nesplnil. Slovenský štát a strana HSĽS sú tu z väčšej časti obhajované typickými ,,ľudáckymi klišé“. Aj keď nejaké veci sa kritizujú (vyháňanie Čechov, čechoslovakizmus, opatrenia proti Židom, korupcia pri arizácii), celkovo tento dokument vyzerá ako obhajoba Slovenského štátu. Neberie sa tam do úvahy napr. to, že Vatikán proti židovským opatreniam protestoval. Tisov prejav, kde obhajoval správanie štátu voči Židom, je kriticky voči SNP. 

Jediná hodnota tohto filmu je v tom smere, že ponúka pohľad na túto problematiku očami ľudí, ktorí bezprostredne tieto udalosti zažili. Inú hodnotu som nepostrehol.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/xI-R7wRP4K0/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.