Slovenský Stonehenge?

ston

Pred časom sme písali o novom nálezisku kameňa, ktorý mal byť použitý na stavbe v blízkosti mesta Amesbury v Anglicku. Veľa ľudí by chcelo mať tú možnosť vidieť Stonehenge na vlastné oči. O to viac nás interesuje predstava, že sa podobná stavba nachádza aj na území Slovenska.

Počas hĺbení základov na okraji mesta Holíč robotníci narazili na obrovské kamene s veľkosťou 7 metrov a vážiacich asi 10 ton. Na miesto prišiel medzi prvými aj doktor Rudolf Išľa, riaditeľ Záhorského múzea. Najprv netušili, akú vzácnosť objavili, pretože nebolo veľa zmienok o tom, že sa podobné stavby nachádzali aj u nás.

Žiaľ, väčšina kameňov bola použitá pri stavbe cesty, pretože vedenie mesta kamene nebralo za nič výnimočné. Pánovi Išľovi sa podarilo zachrániť len pár z nich. Dokonca ich aj vyfotografoval a publikoval v knihe Kamene pradávneho času.

Na najväčšom kameni, pod ktorým sa našlo aj veľa kostier, zväčša detských, možno vidieť slabo vyryté magické kresby.

Doktor Išľa si myslí, že stavba slúžila na oslavu kultu plodnosti. „Pôvodne slúžili ako magické zariadenie, ktoré sa orientovalo na nebeské telesá,“ vraví.

Dlhšie a užšie kamene mali symbolizovať mužov a menšie, oválne symbolizovali ženy, čomu nasvedčujú aj kresby a rytiny na povrchu kameňov. Tieto kamene sa pravidelne striedali v kruhu.

Vek kameňov sa odhaduje na viac ako 6 000 rokov, aj keď to nie je ľahké presne určiť. Kamene majú dnes svoje čestné miesto pred kultúrnym domom mesta Holíč.

Objav nedostal toľko pozornosti, koľko by si, podľa doktora Rudolfa Išľu, zaslúžil. Ich význam potvrdil aj archeológ Charles-Tanguy le Roux, ktorý je francúzsky odborník na megalitické stavby

snímok

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: blackfox.estranky.sk, cas.sk

Obrázky: google (edit autorka)

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.