Sobotný filmový tip: V tme

Vo svetovej aj európskej kinematografii je možné nájsť veľké množstvo filmov, ktoré pojednávajú o záchrane ľudí počas 2. svetovej vojny. Jednou z režisérok, ktoré sa rozhodli venovať tejto téme, je aj Agnieszka Holland. Jej film V tme (2011), ktorý vznikol v poľsko-nemecko-kanadskej produkcii, je príbehom obyčajného muža Leopolda Sochu, alebo ak chcete záchrancu židovského obyvateľstva pred zmasakrovaním.

Kanály ako nový domov

Hlavnou postavou filmu je Leopold Socha, muž pracujúci v kanalizáciách Ľvova v období nemeckej okupácie počas 2. svetovej vojny. Ku svojmu oficiálnemu platu si sem tam privyrobí aj okradnutím židovských obetí. Raz počas rutinnej práce v kanáloch v nich objaví skupinku utečencov pred masakrom. Socha pochopí, že má obrovskú šancu zarobiť. A tak za nemalé peniaze ukrýva toto nové obyvateľstvo kanalizácie, kde im spolu so svojím kolegom nosí potraviny a stará sa o nich. Situácia na zemi (aj pod ňou) sa stále komplikuje, a tak sa celá záchranná akcia stáva čoraz náročnejšia. Postupom času však Leopoldovi začne na svojich chránencoch záležať a stále viac riskuje svoj život aj rodinné šťastie pre záchranu tohto obyvateľstva.

Ľudský pohľad

Zrejme každý z nás pozná filmy (vo všeobecnosti umelecké diela), kde sú postavy čiernobiele, a teda buď dobré alebo zlé. V tomto prípade sme sa tejto trápnej schematickosti vyhli. Každá postava má svoj vlastný charakter plný pozitív aj negatív. Napríklad taký Leopold, najskôr celú vec robil len pre peniaze a hoci sa o skupinku bude neskôr starať zadarmo, stále má isté zlé vlastnosti. Rovnako aj utečenci v kanáloch sa často chovajú podľa svojich pudov. Snažia sa v prvom rade zachrániť samých seba bez ohľadu na ostatných. Ďalším obrovským pozitívom filmu je autenticita doby, keď máme možnosť vidieť vnímanie rôznych ľudí na vojnu a osud židovského obyvateľstva, prípadne pridanie sa na stranu okupantov. Čo sa týka umeleckého hľadiska, a teda kostýmov, kamery, réžie, výpravy… – tiež absolútne bez výhrad. Určite odporúčam všetkým milovníkom nesmierne kvalitných filmov. 

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: prairiedogmag.com/wp-content/uploads/2011/09/w-ciemnosci-original.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.