Staré civilizácie: Kasiti

Dnes sa v našom cykle Staré civilizácie presunieme do Mezopotámie a prezradíme niečo o ľuďoch obývajúcich Babylonskú ríšu po konci starobabylonského obdobia.

mapa kasiti

Základná charakteristika

Kasiti boli starovekým ľudom známi z druhej (alebo strednej) babylonskej dynastie. Verili, že pochádzajú z hôr Zagros v dnešnom Iráne. Prvýkrát sa spomínajú v elamských textoch v 3. tisícročí p. n. l., keď začali prenikať do Mezopotámie. V 2. tisícročí p. n. l. boli zahnaní Chamurapiho synom Samsu-Ilunom (počas jeho panovania vypukli vzbury). Neskôr (okolo roku 1700 p. n. l.) sa im však podarilo ujať vlády v Babylone. Kroniky a kráľovské záznamy sú nepresné a v kasitskom jazyku sa nezachovali žiadne texty (záznamy o nich sú väčšinou v akkadčine). Moc si udržali do roku 1155 p. n. l.

Babylonska ríša počas Kasitov

Hoci sa traduje, že kasitskí králi vládli v Babylonii 576 rokov, je pravdepodobné, že prví Kasiti panovali súčasne s poslednými kráľmi starobabylonskej dynastie. Samotní panovníci boli zrejme členmi malej vojenskej aristokracie. Ich chronológia je veľmi neistá. Dôležitým prameňom pre rekonštrukciu kasitskej dynastie sú kudurru – hraničné kamene. Ďalším zdrojom je korešpondencia kasitských kráľov a egyptských faraónov (Amenhotep III. a Achnaton). V tejto korešpondencii bol použitý babylonský jazyk a klinové písmo.

Počas kasitskej éry zažívala krajina obdobie mieru a prosperity. Príslušníci vyššej triedy boli ,,zbabylonizovaní“. Kasitská šľachta si udržala prevahu vo vidieckych oblastiach. Jej zástupcovia vlastnili rozsiahle pozemky. Mnoho ich majetkov pochádzalo z darov od kráľa. Od čias Kurigalza II. boli zaznamenávané na kamenné dosky alebo hraničné kamene (kudurry). Po roku 1200 p. n. l. sa ich počet značne zvýšil, pretože králi potrebovali čoraz viac spojencov.

Hlavným mestom bol Dur-Kurigalzu. Nachádzal sa na západ od dnešného Bagdadu. Súťažil s Babylonom a založený bol po ére Kurigalzua I. (medzi rokmi 1400-1375 p. n. l.). Kôň, ktorý bol kasitským posvätným zvieraťom, sa začal používať zrejme v tejto dobe. Väčšina záznamov o kasitskej ére Babylonie pochádza z tzv. archívu provinčného guvernéra mesta Nippur a naznačuje, že v tomto období sa používal akýsi feudálny systém. Chetitským kráľom Mursilim boli vyplienené mesta Chalpa, Karchemiš a hlavne Babylon. Po jeho zahnaní Kasiti Babylon kompletne zrekonštruovali. Počas vlády Aguma II. sa sochy babylonských bohov ulúpené Chetitmi vrátili na svoje miesta. Do Babylonu sa vrátila soška boha Marduka (Marduk zodpovedal kasitskému bohu Shuqamunovi) a obnovil sa jeho kult. Samotné náboženstvo Kasitov bolo polyteistické, do dnešných čias poznáme asi 30 kasitských bohov.

Hospodárstvo, obchod a umenie

kasitiZdrojom bohatstva Babylonu bolo poľnohospodárstvo, chov dobytka a ľahkých koňov pre vozy kavalérie. Kone a vozy vymieňali za suroviny. Obchodovali so zlatom a polodrahokamom lapisom lazuliom, ktorý bol dovážaný z Egypta.

Po určitú dobu kasitského obdobia pokračoval kultúrny úpadok z konca starobabylonského obdobia. Trvalo to asi do roku 1420 p. n. l., kedy si Kasiti vytvorili osobitný štýl v architektúre a sochárstve. Chrámy budované kasitskými kráľmi boli hlavne v babylonskom štýle. Kasitská inovácia spočívala vo využití tvárnic na vytvorenie postáv v reliéfe. Karaindash postavil okolo roku 1420 p. n. l. chrám s basreliéfmi a ornamentmi v Uruku. Urigalzu I. hral dôležitú úlohu najmä v Ure, a to ako patrón stavebného umenia.

Koniec Kasitov v Babylone

Ako to už býva, vojny so susedmi nakoniec spôsobili zánik mnohých civilizácii. Kasiti neboli výnimkou.  Kurigalzu II. (1332-1308) bojoval s Asýrčanmi, no bol porazený. Jeho nástupcovia sa snažili spojiť s Chetitmi s cieľom zastaviť rozširovanie Asýrčanov. Počas panovania Kaštiliaša IV. bojovala Babylonia na dvoch frontoch, a teda proti Elámčanom a proti Asýrčanom. Skončilo to katastrofálnou inváziou a zničením Babylonu zo strany asýrskeho kráľa Tukuliti-Nikurtua I. Za kráľov Adad-shumu-usura (1216-1187) a Melišipaka (1186-1172) zažil Babylon opäť obdobie prosperity a mieru. Ich nástupcovia boli ale znova nútení bojovať proti Elámčanom. Tí nakoniec zničili dynastiu Kasitov (asi v roku 1155 p. n. l.).

__________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9
  2. history-world.org/kassites.htm
  3. ancient.eu/kassite/
  4. valka.cz/12389-Babylonska-risa

Obrázky: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/65/Kassite_Babylonia_EN.svg/661px-Kassite_Babylonia_EN.svg.png

realhistoryww.com/world_history/ancient/Images_Sumer/Sumer_Kassite.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.