Staroveká hrobka s nákresom „modrého monštra“ objavená v Číne

Táto bytosť podobná monštru, ako ju nazývajú archeológovia, bola nájdená na klenutom strope chodby hrobu.

Modré monštrum, okrídlený kôň a nahé božstvo, známe ako majster vetra, sú len niekoľkými príkladmi fantastických obrazov, ktoré nedávno objavili archeológovia v 1400-ročnej hrobke v Číne.

Tím archeológov uviedol, že nástenné maľby tejto hrobky zobrazujú rozmanité motívy, z ktorých mnohé neboli doteraz objavené v žiadnych iných hroboch z toho istého obdobia.  

Význam niektorých snímok nie je úplne pochopený. Archeológovia neuvažovali o tom, prečo sa majster vetra zobrazuje takmer nahý, zatiaľ čo beží v smere pohrebnej komory, alebo čo predstavuje živé modré monštrum (ako ho nazývajú archeológovia). 

Vykradnuté hrobky

Archeológovia sa o hrobe dozvedeli na jar roku 2013 a zistili, že hrobka bola nedávno vyplienená. Tím z provinčného archeologického ústavu Shaanxi vykopal hrobku, ktorá sa od roku 2013 nachádza v modernom meste Xinzhou.

Archeológovia zistili, že hrobová komnata hrobu bola ťažko poškodená, pričom v nej chýbajú aj telá pochovaných ľudí a zachránilo sa len pár fragmentov rakvy. Tím však zistil, že časti priechodu a chodby vykradnuté neboli, aj keď obsahovali množstvo artefaktov, ako aj veľa dobre zachovalých nástenných malieb, ktoré zostali nedotknuté.

Nástenné maľby zobrazovali nielen fantastické mýtické obrazy, ale aj viacero pozemských scén z bežného života ľudí, ako napr. ľudí obchodujúcich s koňmi, loviacich či pracujúcich.

Scény stúpania na nebesá, obchodovania s koňmi, poľovníctva, veľká vstupná časť a bohato zdobené kostýmy poskytujú cenné informácie pre výskum spoločenského života, histórie, kultúry a vojenských postupov.

Boj s časom

Mnohí archeológovia sa už neraz vyjadrili, že práve čínsky čierny trh so starožitnosťami, v ktorom sa artefakty predávajú často až za milióny amerických dolárov, podnietil nárast rabovania starobylých hrobov.

Úradníci na presadzovanie práva a archeológovia v Číne často bojujú s časom, keď sa snažia dopracovať k začatiu archeologických vykopávok novoobjavených hrobov ešte predtým, než tieto staroveké hroby stihnú vyplieniť zlodeji, ktorí vezmú všetky artefakty a predajú ich na trhu so starožitnosťami. Viedlo sa už mnoho súdnych sporov, ktoré sa snažili presadiť právo krajiny vlastniť ukradnuté artefakty. V roku 2015 spravodajská agentúra Xinhua uviedla, že jedna masívna operácia na znovuzískanie ukradnutých artefaktov vyústila do vrátenia viac ako 1100 artefaktov a zatknutia viac ako 170 osôb, ktoré boli údajne zapojené do rabovania a vykrádania starobylých hrobov.

Archeológovia, ktorí nedávno vykopali 1400-ročnú hrobku v Xinzhou, zverejnili svoje objavy v čínštine v roku 2015 v časopise Kaogu. Táto správa bola preložená do angličtiny a nedávno bola uverejnená v časopise Čínska archeológia.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/58903-ancient-tomb-with-blue-monster-mural-discovered.html

Obrázok: cbsnews2.cbsistatic.com/hub/i/r/2017/05/01/4e676d74-9b97-4d9c-8560-

21857ca00242/thumbnail/620×350/b9afcbae72db59b8ce964652ac25d418/chinesemural1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.