Staroveké popisky k nájdeniu strateného chrámu neznámeho boha v Jemene

Chrám môže byť umiestnený v blízkosti Sanaʽa, hlavného mesta Jemenu. 

V 2000-ročnej bronzovej tabuli z Jemenu je vyrytý text, v ktorom sa spomína stratený chrám zasvätený bohovi menom „Athtar Ḥarmān“. O tomto božstve učenci nikdy predtým nepočuli.

Bronzový nápis je celý uvedený v sabejskom jazyku, čo je mŕtvy juhosemitský jazyk, a znie nasledovne:  

„Ilīmataʿ a Khabīʾat, dvaja služobníci Khawliyāna, ponúkli Athtarovi Ḥarmānovi, majiteľovi Bana, bronzovú tabuľu, svojich synov a ďalších, výmenou za spasenie.“ (preklad Christian Robin).

Robin, emeritný výskumník vo Francúzskom národnom centre pre vedecký výskum dodáva, že tabuľa pochádza z chrámu zasväteného bohovi Athtarovi Ḥarmānovi, a že slovo „Bana“ sa používalo pre označenie chrámu. O tomto božstve a jeho chráme dovtedy nikto nepočul. Boli to úplne neznáme pojmy. Niektoré detaily naznačujú, že sa chrám nachádzal v blízkosti Ṣan’ā'(čo sa vyslovuje ako Sanaʽa, čo je v súčasnosti hlavné mesto Jemenu. Robin verí, že tabuľa pochádza z prvého storočia pred naším letopočtom.

Historické záznamy hovoria o množstve kráľovstiev, ktoré v Jemene prekvitali pred viac ako 2000 rokmi, pričom niektoré z nich sa podieľali na obchode s kadidlom a korením.

Bronzová tabuľa, ktorú nedávno ponúkla v aukcii Artemis Gallery, spoločnosť so sídlom v Colorade, ukrýva množstvo tajomstiev. Každý chce vedieť, kto je tento boh a kde sa nachádzal jeho stratený chrám? Kto sú ľudia spomínaný na tabuli? A v neposlednom rade ako sa tento zaujímavý historický artefakt dostal do Spojených štátov?

Staroveké stopy

Robin vysvetľuje, že text ponúka niekoľko vodidiel, ktoré svorne naznačujú, že sa chrám nachádzal neďaleko od Ṣan’ā‘. Ďalší nápis v tomto jazyku, ktorý bol objavený v roku 1909 na mieste Shibām al-Ghirās, nachádzajúcom sa severovýchodne od Ṣan’ā‘, popisuje „Bana“, nachádzajúci sa v Shibām al-Ghirās.

Okrem tohto nápisu sa meno „Khawliyān“ uvádza aj v inom nápise, objavenom na mieste zvanom Maḥram Bilqīs, a je uvedené ako „meno princov komunity Ayfa“. Učenci si nie sú istí, kde presne sa Afya nachádzala, ale ľudia, ktorí tam žili, boli „Fayshānite“, teda skupina, ktorá žila v oblasti okolo Ṣan’ā‘.

Obavy z drancovania

Jemen bol od roku 2011 v stave občianskej vojny a Medzinárodná rada múzeí vyjadrila obavy, že artefakty z Jemenu sú už vyrabované a postupne predávané na čiernom trhu. V januári 2018 táto rada zverejnila „červený zoznam“ kultúrnych artefaktov z Jemenu, ktoré mohli byť vyvezené z krajiny.

Rada uviedla staré písmo na kameni a aj kovovú tabuľu ako artefakt, na ktorý si treba dávať pozor. Niekoľko učencov sa obáva, že bronzový tablet mohol byť zo štátu odcudzený a následne vyvezený.  

Bob Dodge, zakladateľ a výkonný riaditeľ Artemis Gallery uviedol, že výskum galérie nenaznačuje, že by tabuľa mohla byť ukradnutá v nedávnej minulosti.  

Získali ho v aukčnom dome v Kalifornii v roku 2015, kde sa dostal zo starej Zbierky New Orleans. Avšak o predchádzajúcej histórii sa veľa nevie, keďže bývalý majiteľ je považovaný za mŕtveho a bol zberateľom podobných artefaktov medzi rokmi 1970 až 1990.

Dodge garantuje, že ak sa nájde akýkoľvek dôkaz o nedávnom privlečení tovaru do Ameriky, položku okamžite stiahne z predaja, alebo ak by k objaveniu takéhoto dôkazu došlo po jeho predaní, odkúpi položku späť a vráti ju pôvodnému majiteľovi.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65024-ancient-inscription-lost-temple-yemen.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1f/Shibam_

Wadi_Hadhramaut_Yemen.jpg/1024px-Shibam_Wadi_Hadhramaut_Yemen.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.