Staroveký džbánik ukazuje tvár smajlíka

Pravdepodobne najstarší „smajlík“ na svete, maľovaný džbán z roku 1700 p.n.l., sa nachádzal v pohrebisku v Karchemiši, starobylom meste v dnešnom Turecku.

Emoji smajlík sa doteraz považoval za moderný výtvor, ale objav smajlíka na starej keramike naznačuje, že môže byť oveľa starší.

Počas výkopu v Karchemiši, starom chetitskom mestečku, ktorého pozostatky sa nachádzajú v súčasnom Turecku pri sýrskej hranici, sa archeológovia stretli s 3700-ročným džbánom, na ktorom sú jasne viditeľné 3 „maľby“: vlnovka pre ústa a dve bodky ako oči nad nimi.

Nikolo Marchetti, profesor na katedre histórie a kultúry na univerzite v Bologni v Taliansku, sa vyjadril, že ide nepochybne o tvár smajlíka. Na džbáne nie sú žiadne ďalšie vyobrazenia.   

Tím tureckých a talianskych archeológov našiel džbán, ktorý sa datuje do roku 1700 pred naším letopočtom na pozostatkoch miesta, ktoré bolo pohrebiskom v Karchemiši. Džbán bol pravdepodobne používaný na pitie šerbetu, arabského sladeného nápoja.

Archeológovia v tomto starobylom meste s rozlohou 55 hektárov (čo je viac ako 100 futbalových ihrísk) našli aj iné vázy, džbány, hrnce či ďalšie výrobky z kovu.

Názov Karchemiš sa prekladá ako „Prístav (boha) Kamis“, božstva v tej dobe veľmi populárneho v severnej Sýrii. Mesto bolo obývané od šiesteho tisícročia pred naším letopočtom až do neskorého stredoveku, kedy bolo opustené a následne osídlené rôznymi kultúrami, vrátane Chetitov alebo Rimanov. V roku 1920 začalo slúžiť ako turecká vojenská základňa.

Britskí archeológovia navštívili túto lokalitu koncom roka 1800 a začiatkom 20. storočia, ale ostalo toho ešte veľa neodhaleného, takže nový tím s Marchettim na čele začal na vykopávkach pracovať v roku 2003. V máji 2017 archeológovia objavili džbán s obrazom podobným emoji smajlíkovi.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/59895-oldest-known-smiley-face-emoji.html

Obrázok: a57.foxnews.com/images.foxnews.com/content/fox-news/science/

2017/07/26/historys-1st-emoji-ancient-pitcher-shows-smiley-face/_jcr_content/par/

featured-media/media-0.img.jpg/876/493/1501062338938.jpg?ve=1&tl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.