Staroveký egyptský faraón môže byť prvým známym „obrom“

Pravdepodobne lebka starodávneho egyptského faraóna Sa-Nakhta z tretej dynastie.

Nová štúdia tvrdí, že pozostatky (pravdepodobne) Sa-Nakhta, faraóna starovekého Egypta, vykazujú známky toho, že by mohol byť najstarším známym ľudským gigantom.

Mýty a staré príbehy z mnohých krajín sú plné príbehov o obroch. Avšak, obri sú viac než len mýtus. Zrýchlený a nadmerný rast, stav známy ako gigantizmus, sa môže reálne vyskytnúť vtedy, keď telo vytvára príliš veľa rastového hormónu. To sa zvyčajne deje ako následok nádoru na hypofýze (podmozgovej žľaze).

Nedávno vedci skúmali kostru múmie, nájdenú v roku 1901 v hrobe neďaleko Beit Khallaf v Egypte. Podľa predchádzajúceho výskumu sa odhaduje, že kosti pochádzajú z tretej egyptskej dynastie, ktorá vládla okolo roku 2700 pred n.l.

Predchádzajúce výskumy dospeli k názoru, že kostra človeka, ktorý meral 1,987 metra, mohla patriť Sa-Nakhtovi, faraónovi tretej dynastie. Podľa predchádzajúcich výskumov starých egyptských múmií sa vie, že priemerná výška mužov v tejto dobe bola približne 1,7 m. O tejto informácii je presvedčení aj spoluautor štúdie Michael Habicht, egyptológ Ústavu evolučnej medicíny Univerzity v Zürichu.

Starovekí egyptskí králi boli lepšie kŕmení a žili celkovo lepší život ako obyčajní obyvatelia tejto éry, takže sa dá očakávať, že budú vyšší ako priemerne vysokí ľudia. A tak Sa-Nakht zosadil z pozície najvyššieho faraóna Ramzesa II., ktorý sa so svojou výškou 1,75 metra dovtedy považoval za najvyššieho faraóna.

V novej štúdii Habicht a jeho kolegovia opätovne analyzovali údajnú lebku a kosti Sa-Nakhta. Dlhé kosti kostry vykazujú známky „bujného rastu“, ktoré sú jasnými znakmi gigantizmu. Tieto zistenia naznačujú, že už tento staroveký Egypťan, pravdepodobne, trpel gigantizmom, a tak sa z neho stal najstarší známy prípad tejto poruchy vo svete. Žiaden egyptský kráľ nebol známy ako obor.

Aj takéto štúdium evolučného vývoja chorôb je dôležité pre dnešnú medicínu.

Predpokladá sa, že v raných dynastiách Egypta boli uprednostňovaní jedinci nízkeho vzrastu, pričom mnoho z nich pôsobilo v kráľovskej službe. No dôvody pre túto preferenciu nie sú doteraz odhalené.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60044-ancient-egyptian-pharaoh-first-human-giant.html

Obrázok: marygreeley.com/wp-content/uploads/2017/08/giant-skul-7m.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.