Staroveký hrob čínskeho generála a princeznej bol plný figúriek

V Číne objavili hrob generála a jeho manželky princeznej, ktorých pochovali 18. marca roku 564. Staroveký hrob, ktorý obsahoval kostry tohto páru, bol zároveň plný figúrok.

Archeológovia vyhlásili, že pohrebné artefakty v tejto hrobke sa skladajú z celkového počtu 105 kusov, pričom sa prevažne jedná o keramické figúrky. Tieto figúrky, ktorých farby sú zachované, predstavujú bojovníkov, ťavy, volské záprahy a bubeníkov, pričom najvyššie z nich majú približne 56 centimetrov. 

Nápis v pieskovci

Pieskovcový nápis nájdený v hrobke opisuje život páru Zhao Xin a jeho manželky princeznej Neé Liu. Nápis v preklade hovorí: „Na 20. deň druhého mesiaca tretieho roku obdobia Heqing [dátum zodpovedá 18. marcu 564] nás spoločne pochovali.“

Archeológovia tvrdia, že v hrobke našli 105 položiek, a že väčšina z nich boli figúrky.

Zhao Xin slúžil vládcovi severnej dynastie Qi, ktorá ovládala časť severnej Číny od roku 550 do roku 577. Podľa nápisu v hrobke Zhao Xin zastával post generála a občas aj guvernéra v rôznych oblastiach Číny.

Naposledy pôsobil Zhao Xin ako generál posádky vojakov v mieste zvanom Huangniu Town a priviedol svoju posádku k víťazstvu v bitke. Preložený nápis hovorí, že tisíc mužov stratilo svoju dušu, kým on zlikvidoval barbarov Yi a vyhladil nepriateľa, pričom sa k nemu hrnula celá verejnosť.

Popis princeznej Neé Liu hovorí, že „ bola od prírody a na základe svojho pôvodu skromná, pokorná, úprimná a milovala svojich rodičov. Jej ústretová povaha bola jasná, jej správanie dôstojné a cudné.

Zhao Xin zomrel vo veku 67 rokov, zatiaľ čo bol ešte stále generálom svojej posádky, no nápis už neuvádza, prečo on a jeho žena boli pochovaní v rovnakom čase. Podrobná analýza kostí nebola doteraz zverejnená.

Horské korene

Archeológovia uviedli, že hrob sa nachádza v blízkosti dnešného mesta Tchaj-jüan na „východnom úpätí hory Xishan, na západnom brehu rieky Fenhe.

Umiestnenie hrobky v blízkosti hory by malo mať nejaký symbolický význam, pretože nápis hovorí aj: „Ak korene vrcholov hory sú pevné, možno tvrdiť, že spájajú nebo a zem; hlboké a brilantné, pevné a jasné, urýchľujú spojenie so Slnkom a Mesiacom; civil a bojovník hľadajú jeden druhého, a tak sú tam spolu…“

Cintorín, kde sa hrobka nachádzala, archeológovia odkrývali v rozmedzí augusta 2012 a júna 2013. Archeológovia pochádzali z Shanxi Provincial Institute of Archaeology, Shanxi University’s School of History and Culture, Taiyuan Municipal Institute of Cultural Relics and Archaeology a Agency of Cultural Relics and Tourism of Jinyuan District, Taiyuan city.

Článok popisujúci tento objav bol publikovaný v čínštine v časopise Wenwu v roku 2015. Nedávno bol preložený do angličtiny a publikovaný v časopise Chinese Cultural Relics. V článku v časopise archeológovia diskutovali aj o ďalších hroboch, ktoré našli na tomto cintoríne s tým, že dokopy ich vyhĺbili 69.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/57766-tomb-of-chinese-general-princess-found.html

Obrázok: newhistorian.com/wp-content/uploads/2017/02/Northern-QI-Shield-Bearer-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.