Stratená jaskyňa „Boha Jaguára“ znovuobjavená pod mayskými zrúcaninami a plná pokladov

Pohľad na nájdené artefakty v jaskyniach Balamku pod Chichén Itzá.

Pod mayskými ruinami Chichén Itzá na polostrove Yucatán v Mexiku znovuobjavili v bludisku temných tunelov dlho zaplombovanú jaskyňu so strateným pokladom.

Podľa vyhlásenia mexického Národného inštitútu pre antropológiu a históriu (INAH) obsahuje jaskyňa viac ako 150 artefaktov, vrátane kadidiel, misiek a dekoratívnych dosiek zdobených tvárami starých bohov a iných náboženských ikon. Komora s pokladom je považovaná za jednu zo siedmich posvätných komôr v sieti tunelov a jaskýň, známych ako Balamku („boh jaguár“), ktoré sú umiestnené pod Chichén Itzá, mestom, ktoré počas svojej vrcholnej etapy v 13. storočí poskytovalo domov miliónom ľudí. Artefakty boli ľudskými rukami pravdepodobne nedotknuté viac ako 1000 rokov.

Spoločnosť National Geographic uviedla, že napriek tomu, že poklady boli pravdepodobne zámerne uzavreté v rituálnej jaskyni, znovu objavenej v roku 2018 archeológmi, ktorí pod mestom hľadali posvätné studne, mala jaskyňa aj napriek tomu počas tisícročia svojej existencie aspoň jedného návštevníka. Jaskyňa bola totiž objavená už v roku 1966 archeológom s menom Víctor Segovia Pinto, ktorý o tomto náleze napísal správu, ale nič predtým, než tu zaviedol miestnych poľnohospodárov, aby vstup do jaskyne uzatvorili z doposiaľ neznámych dôvodov, nevykopal. Jeho záznamy o objave sa stratili a zanechali za sebou záhadu, ktorá bola vyriešená až o päť desaťročí.

Minulý rok sa archeológovia niekoľko hodín vkuse plazili cez klaustrofóbnu sieť tmavých tunelov pod mestom, aby sa dostali k vchodu do tejto zapečatenej jaskyne. Viedol ich vedúci archeológ z INAH Guillermo de Anda. Štúdium nedotknutých artefaktov v jaskyni pomôže výskumníkom lepšie pochopiť kultúru mayských obradných jaskýň.  

Štúdium samotnej jaskyne vrátane geológie a mikrobiológie miesta by mohlo priniesť aj kritické údaje o vodných a klimatických cykloch, ktoré prevládali počas rozmachu a následného pádu Chichén Itzá.

de Anda dúfa, že Balamku môže vypovedať nielen o dobe kolapsu Chichén Itzá, ale aj o dobe jeho začiatku. Výskumníci majú teraz k dispozícii zapečatený kontext s množstvom informácií vrátane použiteľnej organickej hmoty, pričom toto všetko môžu použiť na pochopenie vývoja Chichén Itzá.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64917-lost-mayan-treasure-cave-rediscovered.html

Obrázok: livescience.com/64917-lost-mayan-treasure-cave-rediscovered.html

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.