Švajčiarsky dokumentárny film o Hitlerových bankároch

Aj keď Švajčiarsko bolo v období oboch svetových vojen neutrálne, počas druhej sv. vojny sa tam diali určité veci, ktoré je možno vnímať kontroverzne. Činnosť tamojších bánk v spomínanom období je rozobratá aj vo švajčiarskom dokumentárnom filme z roku 2006, v originálnom znení Switzerland: Hilter’s Bankers (český názov Hitlerovi tajní bankéři).

Nemecko v rámci príprav na vojnu a počas nej potrebovalo množstvo zdrojov (napr. volfrám, chróm a pod.). Tie boli dovážané z iných štátov. To odčerpávalo devízy a švajčiarske banky boli jednými z mála, ktoré umožnili Nemecku v tej dobe obchodovať. Navyše, mnoho Židov si uložilo peniaze do tamojších finančných inštitúcii, no ich príbuzní sa po vojne mali problém k ním dostať.

Tento film nebude ani tak pútavý z dôvodu dobových záberov, alebo výpovedi pamätníkov, ale skôr zaujímavými zisteniami. Dozviete sa, ako sa Tretej ríši podarilo obísť  embarga iných štátov a ako pomohlo Švajčiarsko nemeckej vojnovej mašinérii. Taktiež budete prekvapení (alebo možno ani nie), čo sa stalo s financiami ľudí, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch a ako nakoniec bolo naložené s predstaviteľmi bánk  a poisťovní.

Osobne veľmi oceňujem, že sa tvorcovia pustili do tejto témy. Snahu vniesť svetlo do zabudnutých skutočností treba len a len oceniť. Celkovo je tento dokument kvalitne spracovaný, a preto verím, že zaujme aj vás.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: media.salon.com/2015/04/hitler_schacht.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.