Svätec alebo šarlatán?

Grigorij Jefimovič Rasputin sa narodil v dedinke Pokrovskoje na ďalekom a zmrznutom Sibíri. Už v jeho mladosti ho poznali ako opilca, sukničkára a bitkára. Bol pologramotný, jedol rukami a vraj príšerné páchol. Na druhej strane, denne sa modlil a na kolenách prosil Pannu Máriu o poznanie. Oženil sa za Paraskevu Fjodorovnu Dubrovninovu, dievča z vedľajšej dediny a mali spolu tri deti. Podľa jeho vlastných slov ho do 28 rokov zaujímal iba alkohol, ale potom sa otvoril Bohu a začal cestovať po kláštoroch v Rusku, dokonca prešiel aj celý Izrael.

Napriek jeho sexuálnym orgiámzávislosťou na alkohole ho mnohí považovali za svätca. Zachovalo sa množstvo svedectiev, ako prikladaním rúk a modlitbou uzdravil ťažko chorých, ale aj to, že sexom s ním sa mladým dievčatám odpustia hriechy voči Bohu. Bol členom sekty chlystov, ktorá tvrdila, že človek musí zhrešiť, aby sa dostal bližšie k Bohu. Ideológiou sekty bolo, že čím viac ľudia hrešia a ľutujú, tým ich Boh väčšmi miluje. Sugesciahypnóza mu zrejme neboli cudzie. Svojimi schopnosťami raz dokonca predpovedal pohromu, alebo odhalil zlodeja koňa. Po dlhých cestách zavítal do Petrohradu a pop Ioann Krondštadský, na ktorého svätosť verila aj cárska rodina, sa o ňom vyjadril takto: Môj synu, cítil som tvoju prítomnosť. Máš v sebe pravú vieru. Nenechám ťa odísť, kým z tejto iskry nevyšľahne plameň, ktorý zohreje svet.
Tomuto zvláštnemu mužovi zo sibírskych lesov, pútnikovi a potulnému mníchovi sa spočiatku klaňali zástupy roľníkov, no neskôr to bola celá „Matička Rus“ na čele s cárovnou. Alexandra Fjodorovna dostala Rasputina medzi najvyššiu šľachtu a dala mu moc rozhodovať nad osudom Ruska. Prečo a ako?
Jej syn, princ Alexej, trpel hemofíliou – čiže nadmerným krvácaním, kde už pri malej ranke alebo zakopnutí bol jeho život v ohrození. Ženy sú nositeľkou choroby, ale nemôžu ju zdediť a chlapci na ňu umierajú. Doktori si nevedeli rady a vtedy nastúpil na scénu Rasputin, ktorý prisľúbil cárovnej, že chlapca vylieči. Jeho spôsoby boli naozaj účinné. Lekárom následne zakázal akýkoľvek prístup k Alexejovi. Pravdepodobne ho upokojoval hypnózou a tým mu znížil aj tlak krvi.

Kráľovná ale nebola jediná z kráľovskej rodiny, s ktorou mal kontakt. V Čiernom Salóniku usporadúval spirituálne seansy, ktorých sa zúčastňovali mnohé urodzené ženy. Na ulici, kde mal dom, bývalo 400 mladých dievčat nazývaných Rasputinky, ktoré boli jeho učenkyne. Na cárskom dvore si udržiaval naozaj veľký vplyv pomocou hysterickej cisárovnej a cez ňu vedel manipulovať aj s cárom. Údajne ho odhováral od vstupu do 1. svetovej vojny. Keď sa však cár neubránil tlaku, bol to práve Rasputin, kto nechával odvolávať veliteľov ako sa mu zapáčilo. Z malej dedinky sa dostal až k najvyššej šľachte a to niektorým príbuzným cárskej rodiny Romanovcov začalo prekážať.

Rasputin predpovedal svoju smrť a svoje podozrenie vyznal aj cárskej rodine: „V Pertrohrade píšem tieto riadky. Cítim, že môj život sa skončí ešte pred 1. januárom. Chcem, aby sa báťuška, máťuška, deti a celá ruská krajina dozvedeli a pochopili, čo sa musia dozvedieť a pochopiť.“ 

Ak ma zabijú obyčajní vrahovia, najmä ak to urobia moji bratia, ruskí mužíci, Ty, cár Ruska, sa nemáš čoho báť. Zostaneš na tróne a môžeš byť pokojný. Tvoji potomkovia budú vládnuť ešte stáročia. Ale ak ma zabijú bojari, šľachtici, ak ich ruky poškvrní moja krv, dvadsaťpäť rokov ju nezmyjú zo seba. Opustia Rusko. Budú sa nenávidieť a navzájom sa povraždia a po dvadsiatich piatich rokoch v Rusku nebude nijakej šľachty.
Cár celého Ruska, až začuješ hlahol zvonov, ktorý Ti oznámi, že Grigorija zavraždili, vedz: Ak moju smrť zavinili Tvoji príbuzní, tak do dvoch rokov nezostane nažive ani jeden člen Tvojej rodiny – ruský ľud sa s nimi poráta.
Zabijú ma. Už nie som medzi živými. Modli sa, buď silný a mysli na svoju rodinu. Grigorij.

Toto bola Rasputinova rozlúčka zo životom, ktorú napísal pár dní pred tým, ako ho zavraždili sprisahanci Puriškevič, veľkoknieža Dimitrij Pavlovič, doktor Lazovert a poručík Suchotin vedení Félixom Jusupovov, manželom cárovej netere. Zabiť ho však nebolo také ľahké. Zo záhadných dôvodov mu neublížil cyankáli vo víne, otrávené koláče a strely do hrudníka. Prežil aj zviazaný v rieke. V jeho tele našli tri projektily. No smrteľná strela pochádzala zo zbrane britskej a guľka ho zasiahla presne do čela. Tak tento legendárny mních opradený legendami zomrel. 18 mesiacov po jeho smrti boľševici vystrieľali cársku rodinu a správy, ktoré mal Rasputin od mecenášskej Ruskej tajnej služby, sa potvrdili.

V súčasnosti je k dispozícií nové spracovanie životopisného príbehu tohto muža vo filme Rasputin (2013), v hlavnej úlohe Gérard Depardieu

Autor: Ján Štiffel

Zdroj: referaty.atlas.sk; IZAKOVIČ, Ivan: Rasputin a cárovná 

Obrázky: venturegalleries.com, history-d.blogspot.de, russiapastandpresent.blogspot.de

No Responses

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.