Tajomné obrie gule – nevyriešená záhada

Fenomén záhadných kamenných gulí objavených v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska a Česka, fascinuje laickú aj vedeckú verejnosť už niekoľko rokov. Teórií, ako a prečo tieto gule vznikli, je skutočne mnoho, pričom niektorí považujú za ich tvorcu prírodu, iní tvrdia, že ide o dielo prastarých civilizácií. Sú aj takí, ktorí v ich pôvode vidia mimozemské sily. Poďte sa teda s magazínom Magistra História pozrieť na to bližšie.

tajomne gule

O akých kamenných guliach sa to vlastne bavíme?

Veľkosť objavených gulí je rôzna. Menšie majú priemer len pár centimetrov, najväčšie vážia niekoľko ton a dosahujú až tri metre. Niektoré gule majú dokonalý okrúhly tvar, iné sú sploštené a ich forma je pretiahnutá. Mnohé z gulí boli z rôznych dôvodov poškodené a počet zmiznutých gulí, ktoré si ľudia odniesli domov pre vlastné potreby, môžeme len hádať. Všetky z nich boli objavené v hĺbke 1 až 2,5 m pod súčasným terénom alebo v rovnakej vrstve, ktorú dokonale kopírujú.

Na povrchu niektorých gulí si je možné po dôkladnom skúmaní všimnúť obrazce predstavujúce súhvezdia a galaxie, ktoré nie sú ale viditeľné voľným okom. Tento faktor vedie milovníkov konšpiračných teórií a ďalších špekulantov k domnienke, že sa na ich tvorbe musela podieľať mimozemská civilizácia z vesmíru.

Obsah kamenných gulí tvoria rôzne horniny sopečného alebo sedimentálneho pôvodu. Dosiaľ sa nenašlo dostatočné množstvo dôkazov, aby sme mohli s určitosťou povedať, že všetky vznikli prírodnými silami. Nevieme ani to, či je aspoň zopár z nich produktom ľudskej činnosti. Ak by to aj tak bolo, vynára sa otázka, k čomu ich ľudia používali. Je tiež pravdepodobné, že gule nevznikli rýchlo, ale postupným procesom gúľania, otáčania či kryštalizácie. Aká sila však dokázala ovplyvniť geologické vrstvy natoľko, aby umožnila vznik týchto tajomných kamenných gulí?

Do dnešného dňa sa objavila zhruba tisícka gulí z rôznych krajín sveta, od Nového Zélandu cez Mexiko a Grónsko až po Európu. Celosvetovo známe sú predovšetkým objavy z Kostariky. Kamenné gule však nájdeme aj na území Českej a Slovenskej republiky, konkrétne v lokalite Megoňky pri mestskej časti Čadce, Milošová. Zmienky, ktoré môžu mať s guľami súvis, nachádzame napríklad aj v denníkoch španielskych kolonizátorov 19. storočia popisujúcich rušný obchod s kamennými guľami na Kube. Staré iniutské legendy zas popisujú lietajúce gule. Aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí veria, že gule padali z nebies a po čase z nich zopár do neba znovu vzlietlo.

Kamenné gule v Bosne a Hercegovine

Na území Bosny existuje celkovo 11 nálezísk kamenných gulí (Žepču, Ozimiči, Trn, Slatina, Vareš, Ponikue, Zloruce, Kraljeva Sutjeska, Jablanica, Cikota a Zavidoviči). Lokalitu Zavidoviči propaguje vo svete aj Dr. Sam Semir Osmanagič (1960), známy vďaka svojmu projektu Bosnianskeho údolia pyramíd. Je tiež známy ako „bosniansky Indiana Jones“.

Podľa jeho názoru môžeme okolo 40 gulí nájdených pri Zavidoviči datovať do obdobia praveku a ich stavebným materiálom je sopečný kameň, žula a pieskovec. Osmanagič si všimol, že tunajšie gule disponujú väčším obsahom uhličitanu vápenatého a mangánu než okolité prostredie. Prvá látka sa v stavebníctve využíva pre spájanie hornín a mangán pre ľahšie spracúvanie kovu. Podľa doktora je to jasným dôkazom, že gule boli vytvorené umelo v tekutom stave a po stuhnutí stvrdli.

Vyzdvihuje aj okrúhly tvar gulí, ktorý spolu s tvarom pyramídy považuje za najdokonalejší a najpraktickejší tvar, aký môžeme použiť, nakoľko dokáže zvyšovať energiu okolia o 50 až 500-krát viac. Obdivuje spôsob, ktorý pravekí ľudia využívali pre komunikáciu, výrobu tepla, liečiteľské účely, ale aj ako prírodné zdroje energie, akými sú podzemné vodné toky alebo elektromagnetické polia.

Osmanagič sa domnieva, že kamenné gule v Zavidoviči patria k najstarším na svete a boli spracované členmi nejakej stratenej vyspelej civilizácie žijúcej koncom praveku. V minulosti sa v lokalite malo nachádzať viac gulí, ale v 70. rokoch 20. storočia sa mnohé z nich stali obeťami hľadačov pokladov, nakoľko sa tvrdilo, že sa v ich vnútri nachádza zlato.

_________________

Autorka: Monika Nosková

Zdroje

telegraph.co.uk/news/2016/04/11/mysterious-giant-sphere-unearthed-in-forest-divides-opinion/

dokumentárny film Kamenné koule v Bosně / Stone Balls“>Kamenné koule v Bosně/Stone Balls

Obrázok: telegraph.co.uk/content/dam/news/2016/04/11/ball1-large_trans++eo_i_u9APj8RuoebjoAHt0k9u7HhRJvuo-ZLenGRumA.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.