Tajomný praveký trojnásobný hrob v obci Dolní Věstonice

Pred dvadsiatimi piatimi tisíckami rokov boli k odpočinku uložení traja tínedžeri, a to do spoločného hrobu v blízkosti dedinky Dolní Věstonice na českej Morave. Ich telá boli uložené tak, že jedno bolo umiestnené lícom nadol, pričom telo na ľavej strane malo ruku umiestnenú cez panvovú oblasť strednej osoby, ktorá bola zároveň označená červeným okrom. Čo by to všetko mohlo znamenať?

Dolní Věstonice sú miestom z mladého paleolitu, ktoré sa nachádza v blízkosti moderného mesta Brno v oblasti Moravy (východná časť dnešnej Českej republiky). Rádiokarbónové datovanie ľudských ostatkov a uhlia, získaných z miesta nálezu v Dolních Věstoniciach, určilo vek nálezu na približne 30.000 rokov. Dolní Věstonice poskytli archeológom veľké množstvo informácií o mladom paleolite v tomto regióne, ako aj početné archeologicky zaujímavé nálezy, ktoré sa tam podarilo objaviť. Medzi nimi sú aj pozostatky pecí a mnohé keramické figúrky, pozostatky obydlia a niekoľko pohrebísk, vrátane tajomného hrobu známeho ako „Triple hrob“. Tieto nálezy nám ponúkajú pohľad do pohrebných praktík ľudí z tohto regiónu v priebehu mladého paleolitu.

vestonice

Toto pohrebisko v obci Dolní Věstonice bolo objavené v roku 1922. Vyhĺbené a odkryté bolo v priebehu prvej polovice 20. storočia. Druhý výkop, ktorý fungoval ako záchranná operácia, bol vykonaný v priebehu roka 1980. Práve počas tohto výkopu bol objavený už spomínaný Triple hrob. Po objave hrobu privolali špecialistu, ktorý exhumoval pozostatky. Na základe analýz kostier sa zistilo, že telá patrili mladým ľuďom. Dvaja jedinci boli označení za mužov, zatiaľ čo tretia osoba bola predbežne považovaná za ženu.

Pohrebné uloženie  

Zistilo sa, že ženská kostra bola umiestnená medzi dvoma mužskými kostrami. Analýzy ženských kostí odhalili výrazné ľavé zakrivenie chrbtice, ako aj niekoľko ďalších anomálií skeletu, čo naznačuje, že subjekt bol počas svojho života mrzákom. Naproti tomu dvaja pochovaní mladí muži boli pravdepodobne zdraví jedinci, ktorí zomreli v najlepších rokoch svojho života.

Uloženie týchto osôb v hrobe bolo trochu neobvyklé najmä tým, že ruky muža na ľavej strane boli umiestnené na panvovú oblasť skeletu ženskej osoby, ktorá bola pokrytá červeným okrom. Taktiež sa zistilo, že tento jedinec leží na chrbte s tvárou smerom k žene. Pokiaľ ide o muža na pravej strane, ten bol pochovaný ležiac na bruchu, odvrátený od ženy, hoci jeho ľavá paža bola spojená s tou jej.

Obaja muži mali náhrdelníky z prepichnutých očných zubov a slonovej kosti. Navyše, muž na ľavej strane mal na sebe nejakú maľovanú masku. Tiež sa zistilo, že červený oker bol použitý aj na hlavách všetkých troch jedincov. Najzáhadnejší bol ale objav pozostatkov hrubej drevenej tyče, ktorá bola zasadená cez kostrč a bedrá muža na ľavej strane. To naznačuje, že mohol umrieť neprirodzenou smrťou.

Pohrebné interpretácie

Existuje hneď niekoľko výkladov o tom, prečo boli telá pochované práve takto. Napríklad, že žena možno zomrela počas pôrodu. Podľa tohto scenára bol muž na ľavej strane šaman (vzhľadom k maske, ktorú mal na sebe), zatiaľ čo druhý muž bol jej manžel. Keďže títo dvaja muži boli zodpovední za jej smrť, nasledovali ju aj do posmrtného života. Ďalšou možnosťou je, že kostry patrili mladej kráľovnej a dvom jej manželom.

Ešte jeden výklad bol predložený za predpokladu, že homosexualita bola medzi ľuďmi z Dolných Věstonic považovaná za normálnu. Tento výklad naznačuje, že žena v strede bola vlastne muž, ktorý mal homosexuálny vzťah s mužským jedincom na pravej strane. Samec na ľavej strane sa z nejakého dôvodu rozhodol pokoriť prostredného jedinca a prinútiť ho, aby spáchal samovraždu. Výsledkom je, že muž na pravej strane spáchal samovraždu zo žiaľu. Nakoniec bol muž na ľavej strane zabitý komunitou za to, čo spôsobil.

Takto by sa ale dalo polemizovať dlho a pravdu by sme sa aj tak nedozvedeli. Výskumní pracovníci môžu len špekulovať o tom, čo mali dávni obyvatelia Dolných Věstoníc v úmysle, keď pochovali tri dospievajúce deti pred viac ako 25.000 rokmi .

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj:

ancient-origins.net/ancient-places-europe/mysterious-prehistoric-triple-burial-dolni-vestonice-005995

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Triple-Burial.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.