Tajomstvá Khmérskej ríše

Dnešná Kambodža v juhovýchodnej Ázii bola kedysi centrom mocnej Khmérskej ríše, ktorá po sebe zanechala poklad vo forme komplexu Angkor Wat. Napriek tomu, že jeho výskumom sa odborníci zaoberajú už celé desaťročia, spájajú sa s ním otázky, ktoré sú naďalej nezodpovedané. Odhaľte tak spolu s nami tajomstvá Khmérskej ríše.

Vplyv podnebia a vegetácie na architektúru

Oficiálne záznamy uvádzajú, že chrámový komplex Angkor Wat v súčasnej Kambodži objavil v roku 1860 francúzsky prírodovedec Henri Mouhot (1826-1861). Dovtedy bola jeho existencia svetu prakticky neznáma. Niektorí historici však spochybňujú, že miestni obyvatelia o ruinách nevedeli. V regióne bol komplex známy už skôr, čo dokazuje japonská mapa datovaná do roku 1635.

Odborníci tiež nepovažujú za pôvodné drevené dvere niektorých chrámov, ktoré sa zachovali v podozrivo dobrom stave, keďže vzhľadom na miestne vlhké a tropické podnebie by bolo logické, ak by sa v priebehu času poškodili alebo boli obnovené počas pravidelnej renovácie komplexu. Viaceré z chrámov sú prepojené s vegetáciou, dýchajú mystickou atmosférou a pôsobia, že boli opustené v dávnej minulosti.

Biológovia však uvádzajú, že druh stromov rastúci v Angkore sa dožíva maximálne veku jedného až dvoch storočí. Ak by bol teda komplex opustený už skôr, museli ním prerásť viaceré generácie týchto stromov. Kým cez niektoré chrámy prechádzajú gigantické vetvy a korene, iné stavby sú situované mimo stromov, ako by mali byť chránené od účinkov okolitej prírody.

To naznačuje, že v rámci pravidelného obnovovania Angkor Watu z neho boli najväčšie stromy odstránené a bolo ponechaných len pár menších stromov. Zároveň to môže dokazovať, že komplex nebol opustený tak dávno, ako sa predpokladá, keďže v opačnom prípade by sme v ňom natrafili na viac stromov veľkých rozmerov. Paradoxom je, že v súčasnosti, keď rast stromov nie je obmedzovaný, viac poškodzuje miestnu architektúru.

Pokroky Khmérskej ríše

Khmérska civilizácia udržiavala jednotlivé stavby v dokonalom stave, nakoľko išlo o chrámy jej bohov. Zdobila chrámy prepracovanými umeleckými výjavmi a popismi v jazyku, ktorému dnešní obyvatelia Kambodže už prakticky nerozumejú. Do krajiny bol totiž zavedený úplne nový jazyk na prelome 19. a 20. storočia, ktorý mal slúžiť ako kolonizačný nástroj a obmedziť prístup miestnych obyvateľov k znalostiam ich predkov. 

Súčasní historici sa zaoberajú tiež otázkou, ako bol celý komplex postavený, nakoľko vykazuje pokročilé stavebné techniky a precíznu prácu s kameňom. Podobná práca musela byť určite náročná a vyžadovala si veľké množstvo pracovnej sily. Je však zaujímavé, že niektoré kamene vyzerajú, akoby boli spolu zlepené určitou formou cementu a pripomínajú podobné štruktúry v dnešnom Peru alebo v Turecku.

V Angkor Wate možno rozoznať odlišné stavebné techniky, ktoré naznačujú, že sa pri výstavbe nepoužívali len znalosti miestnych staviteľov. Ťažko uveriť, že celý komplex bol postavený výlučne manuálnou, ručnou prácou. Ďalšie pochybnosti ohľadom Angkoru vyvoláva prepracovaný systém kanálov, ktorý prechádza nielen architektonickým komplexom, ale aj celým územím niekdajšej Khmérskej ríše. Mnohé z prastarých kanálov sú používané aj v súčasnosti, vyznačujú sa veľkou hĺbkou a symetrickými rozmermi.

Tvrdí sa, že kanály boli vybudované miestnymi farmármi pre zavlažovanie ich polí, je však pravdepodobné, že farmári vybudovali len menšie tunely, prostredníctvom ktorých svoje polia spojili s už existujúcim, veľkým kanálom. Veľké rozmery a dokonalá rovnosť kanálov vyvoláva dojem, že ich postavili inžinieri s pomocou pokrokových strojov a že nimi prechádzali lode spájajúce ríšu Khmérov s okolitými regiónmi.

Pozornosť vedcov sa zameriava tiež na védske chrámy v Angkore, pripomínajúce dodnes fungujúce chrámy v Indii. Podobný chrám si vyžaduje stovky ľudí pre svoje fungovanie, nakoľko sú v ňom denne uznávané a obdarúvané viaceré božstvá. Chrám tak závisí okrem ľudskej sily aj na záhradách, pravidelne dodávajúcich veľké množstvo kvetín. Spomedzi hinduistických bohov uznávali Khméri predovšetkým boha Šivu. Aj vďaka chápaniu jeho učenia mali vytvoriť na svoju dobu veľmi pokročilú civilizáciu.

____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Khmer Empire – Secrets That Are Erased From History

Obrázok: aboutworldlanguages.com/wp-content/uploads/2013/02/khmer-685×317.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.