Táto miniatúrna loď mala slúžiť Tutanchamónovi na rybárčenie v posmrtnom živote

Novoobjavený stožiar a iné časti patrili k lodi, ktorá bola určená pre posmrtný život kráľa Tutanchamóna.

V skladoch múzeí sa dá ešte všeličo objaviť. Tentokrát našli chýbajúce časti miniatúrnej modelovej lode pochovanej s egyptským kráľom Tutanchamónom.  

V sklade v Luxor Museum sa znovuobjavila krabica artefaktov, ktorú zabalil Howard Carter, britský archeológ, ktorý ako prvý vstúpil do Tutanchamónovej hrobky v roku 1922.

Mohamed Atwa, archeologický a informačný riaditeľ múzea, sa vyjadril, že ide o najzaujímavejší objav v jeho kariére. Taktiež si myslí, že je úžasné, ako sa po všetkých tých rokoch stále objavujú a objasňujú tajomstvá tohto zlatého kráľa, Tutanchamóna.

Kráľ Tutanchamón žil medzi rokmi 1341 pred nl a 1323 pred nl, počas Egyptského nového kráľovstva. Dnes je známy hlavne kvôli svojej hrobke v Údolí kráľov, ktorá bola objavená takmer neporušená a plná pokladov, vrátane zlatej posmrtnej masky, pozláteného vejára, alabastrových parfumových nádob, sochy Anubisa, boha s hlavou šakala či kráľovského vozu.  

Atwa našiel kusy modelového člnu pri výbere artefaktov z Tutanchamónovej hrobky v múzeu v Luxore v rámci prípravy na výstavu v Grand Egyptian Museum, novom múzeu v blízkosti pyramídy v Gíze, ktoré sa plánuje otvoriť budúci rok.

Krabica obsahovala drevený stožiar, súpravu na zmontovanie a miniatúrnu drevenú hlavu so zlatým listom, ktorá korešpondovala s modelovou loďou z Tutanchamónovej hrobky. Predmety boli zabalené v novinách z nedele 5. novembra 1933. Múzejné záznamy predpokladajú, že krabica sa stratila niekedy v roku 1973.

V starovekom Egypte boli hroby elity často naplnené drevenými miniatúrnymi modelmi tých vecí, ktoré mohli mŕtvi vo svojom posmrtnom živote potrebovať. Modelové lode a ich miniatúrna posádka mali slúžiť kráľovi pri rybárčení a preprave.  

Pred dvoma mesiacmi boli ukončené 10 rokov trvajúce konzervátorské práce na obnovovaní Tutanchamónovej hrobky, počas ktorých sa odhadovali škody na nástenných maľbách a nainštalovali sa nové systémy ako ventilátory, aby zabránili budúcemu zhoršovaniu tejto často navštevovanej archeologickej lokality.

_______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64922-lost-king-tut-boat-found.html

Obrázok: archaeology.wiki/wp-content/uploads/2019/03/King-Tuts-miniature-boat-pieces-rediscovered-1.gif

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.