Teenager objavil dlho stratené stredoveké náhrobky na škótskom cintoríne

Zo špiny sa vynára Kameň z Govanu.

Trojica stratených stredovekých náhrobkov bola znovuobjavená na škótskom cintoríne.

Kamene s vytesanými prepracovanými a prepletanými vzormi našiel 14-ročný chlapec pri archeologickom prieskume Starého farského kostola v meste Govan, ktoré bolo založené ešte v stredoveku, a v súčasnosti je súčasťou mesta Glasgow.

Objaviteľ náhrobkov Mark McGettigan vraví, že podkopával zem s cieľom zistiť, či v nej náhodou niečo nie je, keď zrazu začul čudný zvuk a natrafil na niečo úžasné.

Stratené dedičstvo

McGettigan našiel pozostatky Govanu spred 1000 rokov. Dnešný farský kostol v Govane stojí na mieste staršieho miesta, kde sa vykonávali bohoslužby v kostole sv. Konštantína. Archeológovia na tomto mieste našli aj kresťanské artefakty, ktoré sa datujú približne do roku 500, no Govan je momentálne najznámejší zdobenými náhrobnými kameňmi, ktoré sa datujú medzi roky 800 až 1000. Najimpozantnejšie z nich boli vytesané v počiatočných rokoch daného obdobia. Ide o sarkofág vyrobený z jediného kusu kameňa, zdobený vytesaným obrazom bojovníka, sediaceho obkročmo na koňovi.

V storočiach nasledujúcich po výrobe sarkofágu pokračovali miestni remeselníci v tradícii zložitého rezbárstva, vyrábali kamenné kríže a dlhé, šikmé dosky, ktoré sa používali ako náhrobky. Títo remeselníci taktiež vyrezávali ploché kamenné dosky, ktoré sa pokládali na povrch hrobov. V čase, keď tieto kamenné skvosty vznikali, bol Govan súčasťou Kráľovstva Strathclyde, ktoré pretrvalo od približne siedmeho storočia až do doby, keď ho v 11. storočí dobyli Škóti.

Tridsaťjeden Govanských kameňov už bolo nájdených a zachovaných v múzeu farského kostola, ale ďalších 15 sa doteraz považovalo za navždy stratené historické bohatstvo. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia boli steny lodenice vedľa kostola zbúrané a Govanské kamene, ktoré neboli dovtedy uložené v interiéri, mali podľa všetkého skončiť skončiť rozdrvené a zničené pod týmito sutinami.

Kamene sa objavili

Objav troch Govanských kameňov „pochovaných“ na cintoríne ukazuje, že aspoň niektoré z týchto stratených kameňov prežili. McGettigan sa prvýkrát ako dobrovoľník zúčastňoval archeologických vykopávok, keď objavil prvý z kameňov.

Stephen Driscoll, profesor historickej archeológie na univerzite v Glasgowe a člen Govan Heritage Trust uviedol, že ide o najzaujímavejší objav v Govane za posledných 20 rokov. Govanské kamene sú kolekciou medzinárodného významu a tieto novoobjavené kamene len potvrdzujú, že Govan bol hlavným ranne stredovekým centrum moci.

Tri znovuobjavené kamene sú vyzdobené keltskými prepletanými vzormi a krížmi, podobne ako tie, ktoré už boli vystavené v kostole. Kamene sú do značnej miery neporušené, aj keď majú pár škvŕn. S kameňmi sa neobjavili žiadne pozostatky, asi aj preto, že tieto kamene už putovali po cintoríne, boli znova pochované a následne zasa vyhrabané spod zeme.  

Archeológovia teraz dúfajú, že objavia aj ďalšie kamene, ktoré sa doteraz považovali za navždy zničené a stratené. Starobylý farský kostol v Govane sa v súčasnosti rekonštruuje a tak aj zbierka kameňov dostane nový, krajší a pútavejší výklad. Medzitým budú dobrovoľníci pokračovať v obhliadke starého cintorína.

McGettigan sa cíti nesmierne šťastný a nadšený z toho, čo sa mu podarilo odhaliť.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65128-teen-discovers-lost-medieval-gravestones.html

Obrázok: lovearchaeology.files.wordpress.com/2019/03/20190320_115746.jpg?w=820&h=312&crop=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.