Temné obrady SS

Schutzstaffel, alebo v skratke SS, bola ozbrojená organizácia NSDAP, ktorá sa počas druhej svetovej vojny podpísala pod mnohé zverstvá v Nemecku a na okupovaných územiach nacistami. Na jej čele stál Heinrich Himmler, ktorý spravil z SS viac ako len organizáciu zoskupujúcu ozbrojených mužov v uniformách. Vybudoval okultný rád!

Heinrich Himmler bol posadnutý povesťami o germánskych rytieroch a stredovekými legendami. Mnohé staré germánske zvyky a obrady preto pretláčal do SS. Bol presvedčený, že takýmito obradmi prispeje k pestovaniu oddanosti u svojich mužov. Vojaci, ktorí nastúpili k jeho jednotkám, vykonávali každoročne prísahu a to vždy 9. novembra, na výročie pivného puču, o 20-tej hodine v mníchovskej Feldherrnhalle. Táto prísaha mala silne rituálny charakter, kedy tisíce mužov pod svetlom ohnivých stĺpov jednohlasne prisahali „poslušnosť až na smrť“.

Mnoho mužov z SS bolo kresťanského vierovyznania. Himmler sa snažil toto zmeniť a kresťanské sviatky nahradzoval svojimi „obradmi“. Pri týchto obradoch dokonca uzatvárali príslušníci SS so svojimi snúbenicami manželské prísahy a keď sa im narodilo dieťa, meno dostalo rovnako pri jednom z obradov SS. Samozrejme, pred svadbou musel každý ženích dokázať, že jeho budúca nevesta je árijskej krvi

V roku 1936 Himmler napísal zoznam svojich vytvorených sviatkov. Bol určený k tomu, aby si členovia SS odvykali od zaužívaných kresťanských sviatkov. Na zozname bolo viacero dátumov – 20. apríl (Hitlerove narodeniny), 1. máj, letný slnovrat, dožinky a 9. november (výročie mníchovského pivného puču). Vrcholom roku bol zimný slnovrat, ktorý nahrádzal Vianoce. Oslavy prebiehali na veľkých hostinách, pri stoloch ožiarených svetlom sviec. Naokolo horeli veľké ohne, ktoré sa v minulosti vyskytovali v germánskych kmeňových obradoch.

Ešte v roku 1934 dal Himmler zrekonštruovať zrúcaninu hradu Wevelsburg vo Vestfálsku pre potreby svojho „rádu“. Na hrade sa dokonca nachádzal veľký okrúhly stôl, inšpirovaný Artušovým stolom z Camelotu. Tu bolo miesto pre jeho 12 najvyšších dôstojníkov. Údajne každý z nich dostal aj svoj erb, ktorý bol po ich smrti spálený v „Sieni najvyšších vodcov“. Popol z erbu bol následne uložený do urny a postavený na jeden z dvanástych podstavcov v sieni.

Himmlerove obrady sa nestretli s pochopením u každého príslušníka SS. Mnohí len predstierali, že sa zriekli kresťanstva a  naďalej vyznávali svoju vieru. Niektorí sa tým ani netajili. Všetci sa ale naučili dodržiavať výstredné zvyklosti, aby zapadli do elitnej SS.

Autor: Peter Klimant

Zdroj: Historie SS. Praha: Naše Vojsko, 2010, 188 s, ISBN 978-80-206-1121-5

Obrázky: history.com, home.comcast.net 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.