Tisíce tajomných mayských štruktúr objavili v  Guatemale

Prieskumy v Guatemale odhalili tisíce mayských štruktúr vrátane pyramíd, pevností a základov domov.

Vzdušný prieskum v severnej Guatemale ukázal viac ako 60 000 štruktúr Mayov, a to vrátane pyramíd, chodníkov, domov a obranných opevnení.

Je to objav, ktorý zaviedol archeológov na nové miesta, ktoré je potrebné vykopať a preskúmať. Nové zistenia môžu tiež zmeniť doterajšie dohady o tom, koľko starých Mayov kedysi žilo v regióne. Výskum vedie Tom Garrison, archeológ, ktorý sa špecializuje na kultúru Mayov a je súčasťou konzorcia, ktoré financovalo a organizovalo prieskum. V tejto oblasti niekedy žilo oveľa viac Mayov, ako tam teraz žije celkovej populácie. A pritom tam žili bez ničivého poľnohospodárstva, ktoré v modernom období ochromuje džungľu.

Vyčistenie cesty

Nájdenie dôkazov o tejto rozľahlej populácii vyžaduje odstránenie časti lesa – prinajmenšom virtuálne. Nový prieskum používa technológiu zvanú lidar, čo znamená „detekciu svetla a rozlíšenie“. Funguje tak, že vyžaruje laserové impulzy na zem (v tomto prípade z lietadiel) a meria vlnové dĺžky, kým sa odrazia späť, aby vytvorili podrobný trojrozmerný obraz veci na zemi. Podobá sa to na sonar, ktorý používajú netopiere na lov, no s výnimkou toho, že namiesto zvuku sa používajú svetelné vlny.

V husto zalesnených mayských nížinách Guatemaly je ľahké kráčať priamo archeologickým náleziskom a vôbec si ho nevšimnúť. Lidar mapuje topografiu s takou presnosťou, že obdĺžnikové prvky ako sú cesty, domové základne a námestia len vyskakujú jeden po druhom.

Garrison a jeho kolegovia už vykopali areál Mayov zvaný El Zotz v severnej Guatemale, pričom už roky predtým starostlivo mapovali krajinu. Prieskum lidarom odhalil 9 metrovú stenu opevnenia, ktorú si tím nikdy predtým nevšimol.

Možno by sa nakoniec dostali aj na vrchol, kde toto opevnenie stálo, no v roku 2010 boli vo výške asi 46 metrov a nič si nevšimli.  

Nájdenie skrytých pokladov

Lidar bol v archeológii prvýkrát použitý v Kostarike v roku 1985. Lidar je pre 21. storočie to, čo sa radiokarbónová analýza pre 20.storočie. Je to revolučná technológia.

Letecké prieskumy naskenovali 2100 štvorcových kilometrov v 10 samostatných oblastiach severnej Guatemaly, z ktorých niektoré boli ručne zmapované a niektoré z nich boli do značnej miery nepreskúmané. Objavilo sa tam viac ako 60 000 architektonických štruktúr. Väčšina z nich sú pravdepodobne kamenné platformy, ktoré podporovali domovy priemerného mayského obyvateľstva. Ale prieskumy poukázali aj na prvky, ktoré sú pravdepodobne pyramídy, cesty a obranné opevnenia. Medzi najzaujímavejšie z nich možno zaradiť sedemstupňovú pyramídu pokrytú vegetáciou, ktorá sa prakticky vnára do džungle.

Zaujímavosťou je aj počet ciest, ktoré Mayovia postavili. Nepoužívali dobytok na ťahanie nákladov, takže tieto cesty neslúžili ako cesty pre vozy či iné záprahy. Mohli napomáhať napríklad počas močaristého obdobia dažďov, alebo ako pomoc pre rôzne sprievody.

Tiež sú fascinujúce prázdne miesta, ktoré sa Mayovia rozhodli nevyužívať. Nikto ich na mapách vytvorených lidarom nemôže prehliadnuť. Mayovia boli sofistikovanými užívateľmi krajiny a ich voľba o tom, kde sa usadiť, by mohla odhaliť viac o tom, ako farmárčili a používali vodu. Tieto objavy zmenia celkový názor na to, aká boli Mayovia vlastne populácia. Poskytnú presnejší obraz o tom, ako žili a prečo tak žili. Môžeme si tak vytvoriť predstavu o komunitnej organizácii, poľnohospodárskom systéme využívania pôdy, vody, ciest a komunikácií.

________________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/61616-mysterious-maya-structures-discovered.html

livescience.com/61618-maya-civilization-photos.html

Obrázok: tagesspiegel.de/images/heprodimagesfotos87120180205mayan2_

497_1_20180204163651971-jpg/20925858/2-format6001.jpg?inIsFirst=true

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.