TOP 5 skladateľov klasickej hudby

Ak ste milovníkmi vážnej hudby, určite ste sa už stretli s rôznymi zvučnými menami svetoznámych skladateľov. Skúsme sa teraz pozrieť na 5 najväčších z nich. Magistra História pre Vás vybrala charakteristické hudobné ukážky jednotlivých autorov, na ktorých najlepšie uvidíte výsledky ich práce, unikátnu originalitu a nesmrteľnosť. 

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach bol nemecký hudobný skladateľ a virtuóz hry na klávesové nástroje, ktorého považujeme za jedného z najväčších hudobných géniov všetkých čias a vrcholného predstaviteľa barokového hudobného štýlu. Bachove dielo malo a má značný vplyv na ďalší vývoj hudby (počnúc Mozartom a Beethovenom až po Schönberga alebo Goreckého). Medzi jeho najnáznámejšie diela patria napríklad:

Wolfgang Amadeus Mozart 

Wolfgang Amadeus Mozart bol klasicistický hudobný skladateľ a klavírny virtuóz, ktorý za svojho života vytvoril 626 diel svetského i duchovného charakteru – opery, symfónie, koncerty, komornú hudbu, omše a chorály. Už vo svojom detstve koncertoval po celej Európe. Keď však opustil pozíciu dvorného skladateľa v Salzburgu, nenašiel už cez svoju známosť žiadne stále platené miesto pre zabezpečenie existencie svojej rodiny.

Medzi dobre známe a najčastejšie hrané Mozartové diela patria Requiem, Symfónia č. 40, opera Čarovná flauta a Figarova svadba…

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven bol významný nemecký hudobný skladateľ a vrcholný predstaviteľ prvej viedenskej školy klasicistickej hudby.

Tento skladateľ a pianista bol najvýraznejšou postavou medzi klasickým a romantickým obdobím, ale aj jeden z najznámejších klasických hudobných skladateľov všetkých čias. Niektoré z jeho najlepších diel, vrátane 9. symfónie, boli vytvorené po tom, čo sa stal takmer úplne hluchý. Medzi iné pozoruhodné diela Beethovena patrí Sonáta č. 14, Pre Elišku alebo Eroica.

Giuseppe Verdi

Taliansky hudobný skladateľ je známy najmä svojimi operami, ktoré ostali populárne až do dnešného dňa. Jeho sláva sa zakladá predovšetkým na opernej tvorbe, ktorá je súčasťou repertoáru všetkých významných operných divadiel sveta. Jeho hudobná kariéra však nezačala hladko. Neskôr, po smrti manželky a zlyhaní druhej opery (Un giorno di regno)  upadol do zúfalstva a vzdal sa svojej kariéry. Za jeho najznámejšie skladby považujeme La traviata, Aida, Nabucco či Otello. 

Fryderyk Chopin

Hovorí sa, že Bach a Chopin sú dvaja najviac idiomatickí hudobní skladatelia v histórii. Chopinova hudba však vynikala tým, že v niektorých pasážach je obzvlášť náročná a mali ju problém zahrať i tí najväčší virtuózi. Sám Chopin sa bránil tým, že práve toto ho robí jedinečným a diktuje to jeho vlastný štýl. Hudba tohto umelca bola neoddeliteľnou súčasťou éry romantizmu v hudobnej histórií. Medzi jeho skvosty patria diela ako Nocturnes, Preludes, Études, Op.9 alebo Waltzes.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: listverse.com

Obrázky: biography.com, seriousfacts.com, medici.tv, szkolnytajms.msp7.pl

Comments
  1. Anonym
  2. jsaynxjAX

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.