Toto sú rozhodne najdrahšie obrazy sveta

Kvalitné umenie nie je zadarmo. Dôkazom toho je aj týchto desať najdrahších umeleckých diel sveta. Ide o obrazy vydražené za skutočne astronomickú čiastku. Ich autormi sú svetoznámi maliari, uznávaní aj tými najvyberavejšími milovníkmi kultúry, ktorí však svojho času vo väčšine prípadov treli biedu.

Edvard Munch – Výkrik

Toto expresionistické dielo je azda najznámejším obrazom a predstavuje symbol existenčnej úzkosti. Patrí mu však aj iné prvenstvo – pokladá sa za najdrahší obraz súčasnosti, a to aj napriek svojim výrazom stiesnenosti a strachu. Záhadným kupcom najdrahšieho obrazu je americký miliardár Leon Black. Munchov Výkrik vydražila v máji 2012 aukčná sieň Sotheby’s v New Yorku za 119,9 mil. dolárov. Znalci umenia iste vedia, že k spracovaniu tohto diela viedol autora výbuch sopky Krakatoa.  

Obrázok: digital-reflection.com

Obrázok: digital-reflection.com

3xPablo Picasso

Picassovo dielo Nahá v sochárskom ateliéri si držalo svoj rekord 2 roky. Dražba v aukčnej sieti Christie’s v New Yorku z roku 2010 bola ukončená sumou 106,5 mil. dolárov. Picasso na tejto maľbe stvárnil v roku 1932 svoju milenku Marie-Thérese Walter. Po šesťdesiatich rokoch špičkového pobytu v súkromnej zbierke v Los Angeles sa obraz dostal do galérie Tate Modern v Londýne, kde sú aj ďalšie umelcove skvosty. Hoci obraz Nahá v sochárskom ateliéri (Nu au Plateau de Sculpteur) odráža Picassovu tvorbu ako milovníka žien a drží sa na vrchole najdrahších diel, určite nejde o najväčší autorov poklad. V máji 2004 bol vydražený v aukčnej sieni Sotheby’s v New Yorku jeho obraz Chlapec s fajkou za 104 mil. dolárov. Rok 2006 priniesol zase magických 95,2 mil. dolárov pre jeho unikát Dora Maar s mačkou.

Picasso Naha v socharskom atelieri   chalpec-s-fajkou

dora-maar

Obrázky Picasso: server.sk

Gustav Klimt – Portrét Adély Bloch-Bauer II

Zdá sa, že Adéla Bloch-Bauer Klimtovi naozaj učarila, pretože ju ako jedinú zo svojich modeliek maľoval dvakrát. Aukčná sieň Christie’s v New Yorku mu v novembri 2006 priznala dražobnú sumu 87,9 mil. dolárov. Už svojho času bola Adele bohatá žena. Jej manželom bol vplyvný priemyselník, ktorý miloval umenie a podporoval aj Klimta. Okúzľujúce náznaky neúplnosti obrazu mu dodávajú na originalite, ktorá sa jednoducho musí odraziť na cene.

Obrázok: yeskey.com

Obrázok: yeskey.com

Francis Bacon – Triptych 1976

Umelecké dielo Francisa Bacona Triptych 1976 vychádza z gréckej mytológie a v dražbe newyorskej aukčnej siene Sotheby’s dosiahlo v roku 2008 hodnotu 86,3 mil. dolárov. Na tomto obraze je znázornené ľudské telo. Autor vynikal strohými a emocionálne surovými črtami svojich prác.

Obrázok: raggedclaws.com

Obrázok: raggedclaws.com

Vincent Van Gogh – Portrét doktora Gacheta

Toto dielko je známe najmä tým, za akú sumu bolo vydražené. Kto by to bol povedal, že doktor Gachet, ktorý stál pri Van Goghovi v posledných rokoch jeho života, bude predaný za 82,5 mil. dolárov. Stalo sa tak v roku 1990 v aukčnej sieni Christie’s v New Yorku. Ešte jedna perlička sa viaže s týmto obrazom. Biznismen a zároveň kupca Gachetovho portrétu Ryoei Saito miloval toto dielo natoľko, že s ním túžil byť po smrti spopolnený. Našťastie sa tak nestalo a obraz je uchovaný v bezpečí. Údajne sa ale nevie, kde presne sa nachádza. Umelec vytvoril viacero variantov portrétu svojho lekára. Každý sa odlišuje miernou odchýlkou farebnosti. Všetky (až na ten jeden tajomný) sú umiestnené v parížskom múzeu Musée d’Orsay. 

jerrysartarama.com

Obrázok: jerrysartarama.com

Claude Monet – Jazero s leknami

Monet miloval jazierka s leknami. To sa odrazili i v jeho tvorbe a jedno takéto dielo sa podarilo v júni 2008 oceniť na dražbe Christie’s v Londýne na 80,5 mil. dolárov. Jeho leknovú sadu tvorí až 236 obrazov. Umelec reagoval na prírodné javy a ako vidieť, oplatilo sa.

Obrázok: server.sk

Obrázok: server.sk

Auguste Renoir – Zábava v Moulin de la Galette

Zobrazenie typického nedeľného popoludnia v jednej z parížskych štvrtí vydražila aukčná sieň Sotheby´s v roku 1990 za 78,1 mil. dolárov. Z tejto impresionistickej maľby cítiť bezprostrednosť i atmosféru Paríža.

artlex.com

Obrázok: artlex.com

Peter Paul Rubens – Vraždenie neviniatok                                

Vražda neviniatok opísaná v Matúšovom evanjeliu sa stala tiež námetom pre kultového Rubensa. Aukčná sieň Sotheby´s v Londýne ho vydražila za úctyhodných 76,7 mil. dolárov. Tento obraz zo začiatku 17. storočia patrí k najdrahším obrazom, ktoré boli vydražené vo Veľkej Británií a uzatvára našu desiatku svetových exkluzívnych diel.

Obrázok: ryandelgadoart.blogspot.de

Obrázok: ryandelgadoart.blogspot.de

Zdroj: server.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.