Trojdielny film o Janovi Palachovi

V roku 2013 HBO opäť potešilo českých a slovenských divákov, keď natočili trojdielny film Hoříci keř. Réžie sa ujala Poľka Agnieszka Holland.

horici-ker

Film ukazuje na príbehu Jana Palacha atmosféru v ČSSR počas prvých rokov tzv. normalizácie. Hlavnou témou je osud Palachových príbuzných a žaloby jeho matky na poslanca Viléma Nového za vyjadrenia o jej synovi. Ten predniesol výroky o tom, že Ján Palach chcel pôvodne len nafingovať upálenie za pomoci tzv. studeného ohňa (aby destabilizoval spoločnosť), ale niekto mu podstrčil benzín. Právnička Dagmar Burešová sa po počiatočnom váhaní daného prípadu ujala, aj keď išlo o veľmi nerovný boj, čo vidno v druhej a tretej časti. Burešová zháňa dôkazy na proces. Ako iste tušíte, daná žaloba dopadne neúspešne. Ďalej sa tu sleduje osud manžela Burešovej, ďalšie strasti Palachovej rodiny (premiestnenie pomníku ich syna, psychický nátlak na matku), ovplyvňovanie procesu politickými špičkami a podobne.

Záver: Spolu so seriálom ČT Česke století, ide o jedno z najlepších diel, ktoré zachytávajú naše dejiny. 

P.S.: Dagmar Burešová je skutočná osoba. V 70-tych rokoch sa zaoberala obhajobou disidentov a v rokoch 1989-1990 bola ministerkou spravodlivosti.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: moderni-dejiny.cz/PublicFiles/UserFiles/image/Aktuality/800x800_horici_ker(1).jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.