Učte sa dejiny s kapelou Garant

Čitatelia, ktorí obľubujú metalovú muziku, pravdepodobne vedia, že interpreti tohto žánru sa vo svojich textoch zaoberajú rôznymi vecami. Napríklad kritikou spoločnosti, scifi, kritikou náboženstva, fantasy tematikou, ale aj históriou. Medzi ne patria v súčasnosti nesmierne populárni Švédi a ich Sabaton (vojenská história), no historické témy nájdete aj v textoch nemeckých Running Wild,  prípadne u českej formácie Garant, ktorá nás tento rok potešila novým albumom s názvom Dobyvatelé Part II.

Kapela Garant pochádza zo Soběslavi a hrajú melodický power metal. Tento žáner charakterizujú rýchle až stredne rýchle tempá skladieb, melodický spev vo väčšinou vysokých tónoch a fantasy texty. Okrem gitár často majú veľký priestor aj klávesy (hlavne v prípade európskych kapiel). Ale späť ku ,,Garantom“. Na scéne pôsobia od roku 1999. Krátko po svojom založení nahrali niekoľko demo albumov, no pomyselná nová éra začala pre nich v roku 2010. Vtedy sa ich speváčkou stala mladá a šarmantná Andrea Michálková. V rozhovore pre web Metalmania-Magazín prezradila: ,,V létě 2010 jsem po odchodu z mé druhé kapely našla na netu pro mě úplně neznámou kapelu Garant. Tehdy psali na webu, že hledají hostující zpěvačku. To jsem považovala za pro mě nejlepší cestu. Nevázat se, prostě jen tu a tam zpívat. Jenže po první zkoušce se to nějak zvrtlo a z hostování sešlo…“

Debutový album Dobyvatelé Part I. vydali v roku 2011 vo vlastnej réžii. Nachádzali sa tam rôzne piesne, všetky nejakým spôsobom súvisiace s historickými vojnami, napr: Království Nebeské, Wilém dobyvatel, Alexandr Veliký, Dračí Lodě… Ich hlavnou devízou sú nesmierne vydarené texty. Tie v spojení s krásnym Andreiným hlasom vytvárajú dokonalý hudobný zážitok. 

Tento rok na Dobyvateľov nadviazali v podobe spomínaného CD Dobyvatelé Part II. Na ňom došlo k posunu ohľadom zvukovej kvality a pod svoje krídla si ich zobralo nezávislé vydavateľstvo Support Undeground, ako prvú kapelu tzv. mäkšieho štýlu (predtým vydávalo výlučne tvrdšie metalové odnože ako thrash metal, death metal). Oproti predošlému sa veľa nezmenilo, aj tu sa texty nesú v historicko – dobyvateľskom duchu. Budeme tu mať skladby ako Non Nobis Domine (tematika križiackych výprav), Hannibal alebo Napoleon Bonaparte.


Kapela Garant pôsobí momentálne v tejto zostave:

Andrea Michálková – spev

Daniel „Jim“ Malich – gitara, vokál

Vlastimil „Johny“ Roško – klávesy

Milan Říman – basa

Petr „Bob“ Bobajevský – bicie

Linky:

garantmetal.cz/

facebook.com/groups/mujgarant/

youtube.com/channel/UCh3wryACbTNELev5Z-0nGTA

______________

Autor článku a zdroj obrázka: Tomáš Karľa

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.