Úctyhodný útek z Osvienčimu

Píše sa 10. marec, rok 1944. Dvaja Slováci čupia v diere pod doskami vo vonkajšej časti koncentračného tábora v Osvienčime. Čakajú už tretí deň, kým sa im naskytne príležitosť utiecť. Ešte nevedia, že o 14 dní sa im podarí dostať na Slovensko a svojou výpoveďou zachránia státisíce ľudí…

Ubehlo už sedemdesiat rokov od doby, kedy sa Alfrédovi WetzleroviRudolfovi Vrbovi podarilo ujsť z najväčšieho nemeckého vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Útek z prísne stráženého tábora Auschwitz-Birkenau však nebolo ich jediné víťazstvo. Dali vedieť svetu o všetkom, čo sa v koncentračných táboroch deje a detailne opísali zverstvá, ktoré dennodenne videli. Bez týchto dvoch Slovákov by sa nepodarilo tak skoro odhaliť strážené nacistické tajomstvo riešenia židovskej otázky.  

Wetzlerovi a Vrbovi pri úteku pomáhali ostatní väzni a skúsenosti ľudí, ktorým sa to už podarilo. Vďaka nim vedeli, že po nich budú pátrať len tri dni, kým vyhlásia ich útek za úspešný. Za ten čas sa skryli v diere pod doskami. Pred čuchom psov ich chránil ruský tabak namočený v benzíne – ten dokonale prekrýval ľudský pach.

Po troch dňoch sa v noci preplazili až do lesa a pešo pokračovali smerom k slovenskej hranici – na juh. Vďaka spriaznenému Poliakovi sa im podarilo dostať cez hranice a 24. apríla podať detailnú správu o všetkom, čo sa v Osvienčime deje. V správe, ktorá mala 32 strán, opísali fungovanie vyhladzovacieho tábora. Vďaka nim sa svet dozvedel, čo sa deje so státisícami Židov, ktorých údajne Nemci len presídľovali. Práve táto správa sa považuje za dokument, ktorý zachránil tisícky životov.

Aj napriek správe neboli zachránené ďalšie tisícky maďarských Židov. Správa sa k nim nedostala a dodnes sa nevie, či to bola chyba slovenských alebo maďarských Židov. Nakoniec, 9. júla 1944, sa však podarilo zastaviť deportácie, vďaka vplyvu významných osobností a najmä úteku dvoch Slovákov.

Odhaduje sa, že bolo zachránených viac než 100 000 Židov. Stotisíc ľudí mohlo ďalej žiť len vďaka dvom hrdinským Slovákom. Vďaka Slovákom, ktorí odhalili tajomstvo najväčšieho vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Pripomínajme si aj po sedemdesiatich rokoch to, čo dokázali a nedovoľme, aby tieto mená ostali v prachu histórie…

Autor: Dávid Baránek

Zdroj: worldofhistory.blog.cz, sunday-news.wider-des-vergessens.de

Obrázky: sunday-news.wider-des-vergessens.de, zamenej.sk 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.