Ukrytá hotovosť: Zriedkavá bankovka z dynastie Ming bola objavená vo vnútri čínskej sochy

Vzácna papierová bankovka dynastie Ming bola skrytá v drevenej plastike čínskej náboženskej osobnosti pred viac ako 600 rokmi.

Znalci umenia v Austrálii našli vzácnu papierovú bankovku z dynastie Ming cisárskej Číny skrytú vnútri starožitnej drevenej plastiky, ktorá bola pripravená pre aukciu.

Čínske znaky na pokrčenej bankovke ukazujú, že bola vydaná v treťom roku kraľovania Zhu Yuanzhanga, prvého cisára dynastie Ming, alebo teda v roku 1371 podľa západného kalendára. Nápisy tiež varujú príležitostných falšovateľov, že za jej falšovanie hrozí trest smrti sťatím.

645-ročná bankovka bola nájdená ukrytá vo vnútri drevenej plastiky hlavy „Luohan“, náboženskej osobnosti čínskeho budhizmu, ktorá kedysi stávala umiestnená v rodine alebo verejnom chráme. Skúmaniu nálezu sa venuje Paul Sumner, výkonný riaditeľ Aukčného domu Mossgreen v austrálskom Melbourne, ktorý bankovku objavil. Sumner vypovedal, že firemný špecialista na ázijské umelecké diela Ray Tregaskis si všimol niečo zakliesnené vnútri dutej hlavy sochy, keď prezeral artefakt pri príprave na aukciu v austrálskom Sydney.

Nebolo vôbec ľahké si to všimnúť, nález bol dobre skrytý, zložený do malého 2,5 centimetrového kúska v malej škáre. Bankovka mala spolu s plastikou už minimálne dvoch anonymných majiteľov.  

Odborníci na meny v Aukčnom dome Mossgreen okamžite označili bankovku za vzácny kus bankovky, ktorý bol vydaný v Číne počas dynastie Ming.  Nebola síce vo veľmi dobrom stave, keďže bola preložená a v tejto polohe dlhodobo utajená vo vnútri sochy, no podobný kus sa už dávno nenašiel. Veľmi málo bankoviek z dynastie Ming prežilo až do dnes, pričom s každým kusom sa počas jeho životnosti aj tak neustále manipulovalo, čiže boli „zničené“ už samotným používaním. To nie je ako u zberateľských bankoviek dnes, keď ich zberatelia bez použitia uskladnia priamo do plastových obalov, kde sú chránené pred vplyvmi okolia.

Peniaze počas dynastie Ming

Bankovky dynastie Ming sú oveľa väčšie ako moderné papierové peniaze, pričom veľkosťou zhruba zodpovedajú jednej normostrane.

Čínske znaky a úradné pečate tlačené červeným a čiernym atramentom vyhlasujú, že bankovka je „súčasťou veľkého pokladu dynastie Ming“ s hodnotou „1 guan“, čo predstavovalo hodnotu „reťazca“ z 10 čínskych medených mincí, ktoré sa do skupín spájali pomocou nejakej šnúrky, prevlečenej otvorom v každej minci.

Podľa amerického historika čínskej meny Johna E. Sandrocka bol 1 guan ekvivalentom k 1000 medeným minciam, prípadne k 1 unci (28 gramov) čistého striebra.

Novonájdená bankovka nesie aj odkaz a zároveň výstrahu potenciálnym falšovateľom, že za jej falšovanie budú potrestaní sťatím, a zároveň ponúka veľkú odmenu každému, kto informuje o týchto zločincoch.

V čase vydania tejto bankovky sa papierové peniaze nikde mimo Číny ešte nepoužívali. Prvé európske bankovky pochádzajú z polovice 17. storočia, čo je zhruba 300 rokov neskôr. 

Podľa veku bankovky a odborného datovania sochy sa predpokladá, že peniaze mohli byť v soche ukryté ako nejaký druh náboženskej obete približne vtedy, keď už mala socha cca 30 až 50 rokov. Malé milodary ako nápisy na papieri či ryžových zrnách a polodrahokamoch sa často nachádzajú uzavreté vnútri základných antických čínskych figúrok. Avšak, objav bankoviek vysokej hodnoty sa považuje za mimoriadny nález.

Dlhá cesta

Socha, ktorá skrývala bankovku bola kúpená austrálskym zberateľom umenia od špecializovaného predajcu v Spojenom kráľovstve, ale o pôvode artefaktu z Číny nie je nič známe. Podobné sošky boli vytvorené pre uctievanie a duchovné použitie, niekedy v chrámoch a niekedy aj v domácnostiach. Avšak kvôli jej veľkosti sa dá predpokladať, že patrila do väčšieho celku a pravdepodobne stála v chráme.

Dlhá cesta sochy a jej skrytej bankovky snáď čoskoro skončí, obe artefakty sú zaradené do aukcie v Sydney 11. Decembra 2016, pričom je pravdepodobné, že sa vrátia späť domov do Číny. Číňania sú totiž na podobných aukciách hlavnými odberateľmi už po dlhú dobu a hlavne ak ide o vzácne kúsky z Číny, snažia sa ich za každú cenu priviezť späť do Číny.

Louhanova socha a bankovka sa budú predávať spoločne ako jedna položka, v odhadovanej hodnote až 45.000 austrálskych dolárov, čo zodpovedá približne 34.000 americkým dolárom. Je to taký skvelý príbeh o objave, že sa dražitelia rozhodli, že by jednotlivé položky nemali byť od seba oddelené.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57026-ming-dynasty-banknote-found-inside-sculpture.html

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/styles/large/public/field/image/Ming-Dynasty-Banknote.jpg?itok=OzHZuVsH

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.