Unikátny film Stopa vedie k A-54

Na našom webe sme predstavili už niekoľko dokumentov s označením „unikátne“. Ten, ktorý si predstavíme dnes, patrí nielen do tejto skupiny, ale tvorí akýsi vrchol jej pyramídy. Pochádza ešte z roku 1967 a režíroval ho Rudolf Krejčík. Jeho názov je Stopa vede k A-54

Hlavnou témou je príbeh kontroverzného agenta s označením A 54, a teda Paula Thümmela. Bol v styku s nacistickými špičkami, no napriek tomu poskytol niekoľko dôležitých informácií ľuďom z 2. oddelenia generálneho štábu Československa, ktorý sa zaoberal vojenským spravodajstvom. Išlo napr. o informácie ohľadom obsadenia českých krajín, mien nemeckých agentov pracujúcich proti Československu a podobne. Spolupráca pokračovala aj počas obdobia Protektorátu Čechy a Morava.

V tomto filme sa napríklad dozviete, ako sa mu podarilo nadviazať kontakt so spravodajskými dôstojníkmi, podrobnosti o jeho činnosti počas vojny, ale aj o jeho konci. Najlepšou vecou sú výpovede pamätníkov, ktorí tie udalosti bezprostredne prežili (pracovníkov spravodajského oddelenia a podobne)  – čiže ide o informácie, ktoré sú tu podávané z prvej ruky. Aj kvôli tomu bol tento film pre mňa menším prekvapením, keďže ako vieme, bývalý režim nekomunistický odboj veľmi neuznával.

Na záver treba dodať, že vo svetle nových informácií by sa dalo tomuto dokumentu vytknúť pozitívne hodnotenie Paula Thümmela (zaznejú tu síce argumenty, že to robil zo zištných dôvodov, ale jeho celková činnosť je tu vykreslená pozitívne). V súčasnosti existujú odborníci, ktorí vidia jeho pôsobenie pomerne kriticky. Je však skvelým portrétom fungovania vojenského spravodajstva počas vojny.

P.S.: Osobne by som si vedel predstaviť spracovanie tejto témy formou hraného filmu.

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: antikvariat-bohumin.cz/images_zbozi/10580_1_big.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.