V Anglicku odkryli pri kopaní potrubia 26 rituálne pochovaných ľudských kostier

Jedna z 26 ľudských kostier, ktoré len nedávno odhalili počas výkopu pre vodovodné potrubie v Oxfordshire v Anglicku. Miestni archeológovia veria, že mnohé kostry pochádzajú ešte z doby železnej a sú pravdepodobne pochované rituálnym spôsobom.

Na anglickom vidieku nedávno kopali jamy, aby postavili nový vodovod, no jamy už boli obsadené mŕtvymi.

Podľa vyhlásenia britskej spoločnosti Thames Water, ktoré bolo zverejnené 15. apríla 2019, viedol projekt na uloženie potrubí do zeme v Oxfordshire k objaveniu 26 ľudských kostlivcov, z ktorých niektorým prisudzujú vek až takmer 3000 rokov.

Odborníci z miestnej spoločnosti Cotswold Archeology predpokladajú, že tie najstaršie kostry pravdepodobne pochádzajú ešte z doby železnej, ktorá trvala od ôsmeho storočia pred naším letopočtom do druhého storočia nášho letopočtu. Tento objav by mohol priniesť nové odpovede na otázku, ako žili miestne komunity žili pred dobytím Británie Rímom, čo sa odohralo v prvom storočí.  

Generálny riaditeľ Cotswold Archeology Neil Holbrook vo vyhlásení uvádza, že niektorí z kostlivcov boli pravdepodobne pochovaní rituálnym spôsobom, pretože vykazujú podobnosti s predtým objavenými hrobmi v susedstve týchto hrobov, ktoré „mohli zahŕňať aj ľudské obety“.  

Tieto predrímske komunity sa často dávajú do súvislosti s Uffington White Horse, 110 metrov dlhou pravekou postavou koňa vytesanou do neďalekého svahu.

Okrem kostier sa v tomto novom nálezisku našlo aj kvantum artefaktov, vrátane fragmentov obydlí, keramiky, rezných nástrojov, mŕtvol zvierat či dekoratívneho hrebeňa. Kostry a ďalšie objekty boli z miesta odstránené ako kvôli forenznej analýze, tak aj preto, aby mohol projekt kladenia potrubia pokračovať.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65245-26-skeletons-unearthed-by-water-company.html

Obrázok: thumbs-prod.si-cdn.com/aNky81iAGQxzNC6UjTksrYscDGo=/720×420/

https://public-media.si-cdn.com/filer/19/e3/19e38021-c0e8-4b66-b034-e9430dc3882a/dig11.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.