V Anglicku odkryli viac ako 80 anglosaských rakiev

V Anglicku objavili staroveký anglosaský cintorín s viac ako 80 vzácnymi drevenými rakvami.

Začiatkom minulého roka skúmali archeológovia pôdu okolo rieky v oblasti mesta Great Ryburgh vo východnom Anglicku kvôli výstavbe systému obrany jazera pred povodňami. Počas výkopu začali nachádzať aj hroby usporiadané v radoch.

James Fairclough, archeológ Londýnskeho múzea archeológie, sa vyjadril, že vôbec netušili, že sa tam nejaký cintorín môže nachádzať.  

Podľa skúmania úlomkov keramiky, ktorá sa našla v hline použitej na vyplnenie hrobov, dospeli vedci k záveru, že počiatky cintorína siahajú až do začiatku anglosaského obdobia, čiže približne do rokov okolo siedmeho až deviateho storočia nášho letopočtu.

V neskorom šiestom storočí nášho letopočtu bol pápežom vyslaný sv. Augustín na misiu, ktorej cieľom bolo obrátiť pohanského anglosaského kráľa na kresťanstvo, a tak šíriť vieru v celej Británii. A práve novoobjavený cintorín sa zdá byť kresťanským. Tieto hroby boli usporiadané pozdĺžne v smere východ – západ a neobsahovali žiadne cennosti či dary. Spĺňajú teda dve základné črty typické pre kresťanské cintoríny z tej doby, povedal Fairclough. Celý cintorín sa rozkladá na ploche asi 30 metrov na 20 metrov, pričom rýpadlá tam našli tiež pozostatky drevených konštrukcií, ktoré by mohli patriť kostolu alebo kaplnke.

Drevo je biologicky odbúrateľné, takže sa často v archeologických záznamoch neobjavuje. Dôkaz o existencii drevených truhiel zvyčajne vyzerá ako škvrna na zemi. Ale na tomto cintoríne v Norfolku, a to najmä vďaka niektorým špeciálnym podmienkam okolitého prostredia, zostalo mnoho z drevených truhiel takmer nedotknutých.

Fairclough vysvetlil, že tunajšia voda v rieke v blízkosti miesta nálezu preteká mnohými vápencovými skalami, čo ju robí alkalickou. Preto po zmiešaní sa riečnej vody s kyslejším pieskom sa v okolí cintorína vytvorilo neutrálne, podmáčané prostredie, ktoré ideálne zachovalo rakvy.

Archeológovia našli 81 rakiev z dubového dreva. Zatiaľ sa považujú za prvé archeológmi vykopané rakvy z tejto éry. Taktiež objavili šesť hrobov vyhĺbených priamo do zeme a lemovaných doskami. Tieto hroby sú považované za najstaršie známe nálezy tohto druhu v Britániu. Archeológovia doteraz neobjavili vzťah medzi týmito dvoma rôznymi typmi pohrebných miest na tomto cintoríne.

Tieto vzácne a mimoriadne dobre zachovalé hroby predstavujú významný objav, ktorý podporí naše chápanie anglosaskej náboženskej viery a vidieckych komunít. Tento cintorín bol odhalený len preto, že v súčasnom systéme sú nutné archeologické prieskumy pred začatím prác na citlivých miestach. Toto miesto má obrovský potenciál pre odhalenie príbehu komunity, ktorá tam kedysi žila.

Faircloughova ďalšia analýza kostier môže odhaliť viac informácií o jednotlivcoch pochovaných v týchto miestach, ako napríklad ich pohlavie, vek a dokonca aj rodinné pomery.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/56892-anglo-saxon-cemetery-england.html

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Rare-Anglo-Saxon-Coffins_0.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.