V aztéckom chráme v Mexico City objavili pozostatky obetovaných detí

Pozostatky chrámu venovaného aztéckemu bohu Ehécatl sa našli v Mexico City.

V dnešnej modernej časti mesta Mexico City objavili pozostatky starovekej obradnej sály a aztéckeho chrámu zasväteného bohu vetra Ehécatl.

Úradníci mexického Národného inštitútu pre antropológiu a históriu (INAH) v júni minulého roka predstavili členom médií 36 metrov vysoký chrám a blízku 9 m širokú obradnú sálu. V blízkosti tohto náleziska ich však čakalo ešte ďalšie úžasné prekvapenie v podobe hromady krčných kostí z približne 30 jedincov, pričom všetky patrili batoľatám a malým deťom.  

Výskumníci identifikovali chrám a rituálnu sálu po siedmich rokoch prác na výkopovom projekte, ktorý sa začal pred 25 rokmi. Projekt, nazývaný Programa de Arqueología Urbana (PAU) alebo Program mestskej archeológie, odhaľuje pozostatky aztéckeho hlavného mesta Tenochtitlan, ktoré v roku 1521 podľahlo španielskemu dobyvateľovi Hernando Cortésovi.  

Miesto, kde bol chrám nájdený, sa rozprestiera na siedmich blokoch v historickej štvrti mesta Mexico City a nachádza sa za metropolitnou katedrálou. Chrám a obetisko sa pravdepodobne používali už od roku 1481 až do roku 1519.

Archeológovia mexického Programa de Arqueología Urbana (Program mestskej archeológie) vykopali obetisko v blízkosti chrámu.

Ehécatl je považovaný za boha vetrov, ktoré prinášali zrážky, uviedol vo vyhlásení Eduard Matos Moctezuma, emeritný výskumník z INAH. Za chrámom našli archeológovia aj vyobrazenia či časti sôch iných božstiev, napríklad Tláloca, boha dažďa a poľnohospodárskej plodnosti a boha bojovníkov Huitzilopochtli. Toto usporiadanie ponúklo pohľad na hierarchiu a vzťahy v rámci panteónu božstiev v aztéckej spoločnosti.

Na veľkú obdĺžnikovú chrámovú plošinu boli pripojené dve kruhové konštrukcie spojené chodníkom s rozmermi približne 1,1 m. V ich blízkosti sa nachádzali pozostatky schodov, pričom práve pod ich zničenou podlahou archeológovia našli zbierku detských krčných kostí, ktoré mohli patriť obetovaným deťom.  

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: ivescience.com/59468-aztec-temple-in-mexico-city.html

Obrázok: static01.nyt.com/images/2017/06/13/science/13OBSAZTEC/13OBSAZTEC-master768.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.