V blízkosti egyptskej pyramídy objavili desiatky mačacích múmií a 100 mačacích sôch  

Pozostatky desiatok mačacích múmií boli objavené v komplexe v Saqqare v Egypte.

Zdá sa, že starí Egypťania milovali nielen mačky, ale aj ich múmie.  

Výskumníci vykopali niekoľko mumifikovaných mačiek spolu s asi 100 drevenými mačacími sochami v hrobovom komplexe pri pyramíde postavenej pre faraóna Userkafa, ktorý vládol od roku 2291 pred naším letopočtom do roku 2289 pred nl. Objav zverejnilo egyptské ministerstvo starožitností 10.11.2018.

Objav sa našiel v blízkosti miesta Saqqary v Egypte. Archeológovia ešte presne určia, do ktorého obdobia objav spadá, no prikláňajú sa niekedy medzi roky 717 pred nl a 332 pred nl, kedy sa tento komplex mohol využívať ako mačacie pohrebisko.  

Doteraz tam boli objavené desiatky mačacích múmií, spolu s drevenými sochami, ktoré boli pozlátené a pravdepodobne patria do tej istej doby. Boli tiež objavené sochy z bronzu, ktoré ukazujú Bastet, egyptskú bohyňu, ktorá sa objavuje vo forme mačky.

V starovekej egyptskej mytológii mala Bastet veľa síl. Na jednej strane bola ochranou bohyňou, ktorá mohla odvrátiť celý rad zlých hrozieb, zatiaľ čo na druhej strane bola aj bohyňou spojenou s hudbou, tancom a potešením.

Bola objavená aj bronzová socha, znázorňujúca Bastet, egyptskú bohyňu v tvare mačky.

Obrovské množstvo ďalších nálezov sa uskutočnilo priamo v tomto komplexe alebo v jeho blízkosti. Patria medzi ne aj sochy, ktoré zobrazujú leva, kravu, sokola a krokodíla, dvaja mumifikovaní skarabeovia v krabiciach a dve mumifikované kobry, ktoré sa našli v sarkofágu v tvare kobry.

Nájdené papyrusy obsahujú kapitoly z „Knihy mŕtvych“ (zoznamy kúziel a inštrukcií, ktoré pomáhajú zosnulému prechádzať podsvetie). Navyše, archeológovia objavili aj pozostatky ľudských múmií, pozostatky hrobov určených pre ľudí a niekoľko kamenných rytín. Tiež našli pozostatky košov, lán a pohárov vyrobených z hliny, alabastru a bronzu.

Výkopy stále prebiehajú a ešte chvíľu potrvá, kým dokážu archeológovia presne určiť, do akého obdobia sa čo datuje a o čom hovoria všetky nájdené papyrusy a kamenné rytiny. Niektoré rytiny a zvyšky hrobov môžu byť datované do piatej alebo šiestej dynastie (niekedy medzi roky 2465 pred nl a 2150 pred nl), teda do času, keď sa v Egypte postavili pyramídy.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64068-cat-mummies-ancient-egyptian-pyramid.html

Obrázok: tekniikanmaailma.fi/wp-content/uploads/2018/11/kissa4.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.