V čínskej archeologickej lokalite objavili stovky drobných terakotových bojovníkov starých 2100 rokov

Vnútri 2 100 rokov starej jamy v Číne objavili archeológovia miniatúrnu armádu: starostlivo usporiadané vozy a zmenšeniny sôch jazdcov, strážnych veží, pechoty a hudobníkov.

Vyzerajú ako miniaturizovaná verzia slávnej Terakotovej armády, zbierky vozov a plastík vojakov, koní, zabávačov a civilných predstaviteľov v životných veľkostiach, ktorú nechal vyrobiť prvý cisár Číny Shi Huanga.

Archeológovia sú presvedčení, že tento nález mohol vzniknúť v období pred 2100 rokmi, teda asi storočie po stavbe Terakotovej armády.

Južná časť jamy je vyplnená formáciami jazdectva a vozmi, spolu s modelmi strážnych veží vysokých 140 centimetrov. V strede jamy stojí v štvorcovej formácii asi 300 pešiakov, zatiaľ čo v severnej časti jamy je model divadelného pavilónu s malými sochami hudobníkov.

V časopise Chinese Cultural Relics bolo v článku o tomto náleze spomínané, že forma a rozsah jamy naznačujú, že jama by mala byť pridružená k nejakému veľkému pohrebisku. A to práve preto, že vozidlá, jazdectvo a pechota v štvorcových formáciách boli vyhradené pre pohreby panovníkov alebo záslužných úradníkov či princov.

Vojaci a jazdectvo v novoobjavenej armáde sú oveľa menšie ako v známej terakotovej armáde. Na základe dátumu, veľkosti a umiestnenia jamy sa archeológovia domnievajú, že táto novoobjavená armáda mohla byť postavená pre Liu Honga, princa Qi (časť Číny), ktorý bol synom cisára Wu (vládol 141-87 pnl.).

Hong sídlil v Linzi, čínskom meste v blízkosti novoobjavenej jamy, a zomrel v roku 110 pnl. Podľa archeológov aj textové zdroje potvrdzujú, že Liu Hong bol známy ako dosť mladý princ Qi, ktorý bohužiaľ zomrel skoro a bez dediča. Podľa spisov starobylého historika Ban Gu sa krátko pred smrťou Honga na oblohe nad Čínou objavila kométa.

Kde je teda hrob?

Ak by jama a jej armáda mali chrániť Liu Honga alebo iného staršieho kráľovského rodinného príslušníka v posmrtnom živote, mala by sa táto hrobka nachádzať v jej blízkosti. Vedci však poznamenali, že samotná hrobka mohla byť zničená.

Starší obyvatelia z tejto oblasti hlásili popisy významnej hlinenej mohyly, približne 13 metrov vysokej, nachádzajúcej sa blízko jamy. Avšak niekedy v šesťdesiatych alebo sedemdesiatych rokoch ju pracovníci odstránili a túto plochu vyrovnali s cieľom rozšíriť železničnú stanicu Jiaonan-Jinan.

Tieto správy sú potvrdené leteckou fotografiou, ktorú v roku 1938 dostali japonské letecké sily (v tom čase bolo Japonsko vo vojne s Čínou). Tento obrázok ukazuje možnú pohrebnú mohylu pri železnici.

Od životnej veľkosti k minibojovníkom

Terakotové armádne jamy, nachádzajúce sa vedľa hrobu prvého cisára Číny, sú jedinou známou armádou keramických vojakov v Číne. Krátko po smrti prvého cisára v roku 210 pred naším letopočtom sa jeho dynastia, známa ako dynastia Qin, zrútila a vládu nad Čínou prevzala nová dynastia, známa ako dynastia Han.

Niektorí z panovníkov dynastie Han pokračovali v budovaní jám s armádami keramických vojakov pri svojich hroboch, ale títo vojaci boli podstatne menší ako tí v známej Terakotovej armáde. Napríklad pešie plastiky v novoobjavenej jame sú vysoké od 22 alebo 31 cm.

Jama, spolu s niekoľkými ďalšími archeologickými lokalitami, bola objavená v zime roku 2007 počas stavebných prác. Jej výkop a správu mala na starosti Cultural Relics Agency of Linzi District of Zibo city.

Po skončení výkopov analyzovali archeológovia tejto agentúry nájdené artefakty a spolupracovali s výskumníkmi z provinčného inštitútu kultúrnych pamiatok a archeológie Shandong. Správa o náleze bola prvýkrát zverejnená v čínštine v roku 2016, a to v časopise Wenwu. Nedávno bola preložená do angličtiny a uverejnená v časopise Chinese Cultural Relics.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/64071-mini-terracotta-army-discovered-china.html

livescience.com/64064-photos-mini-terracotta-army.html

Obrázok: assets.realclear.com/images/46/464750_5_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.