V Egypte našli pozostatky sfingy s hlavou barana

Pracovníci vykopávajú zákop pri odkrývaní veľkej časti sfingy s baraňou hlavou na Nílskej strane Gebel el-Silsila.

V Egypte bola nájdená sfinga vytesaná z pieskovca pred viac ako 3000 rokmi.

Pri vykopávkach v starom lome v Gebel el-Silsila pri egyptskom Aswáne objavili archeológovia a pracovníci 3,5 metrovú sfingu v hlbokej jame v odpade z lomu, ktorý tam bol navláčený počas rímskej éry. Sfinga bola umiestnená medzi stovkami kamenných úlomkov, ktoré obsahovali aj hieroglyfy a taktiež vytesanú zvinutú kobru, ktorá kedysi sfingu korunovala.

Podľa archeologičky Marie Nilsson z Lund University vo Švédsku, ktorá bola riaditeľkou výkopu Gebel el-Silsila, je objavenie sochy v kameňolome opradené tajomstvom, no kľudne môže ísť aj o zrušenú objednávku. Dôkazy naznačujú, že sfinga bola vytesaná v dobe konca vlády faraóna Amenhotepa III. (starého otca faraóna Tutanchamóna). Keď faraón zomrel, sochy, ktoré si objednal, mohli skončiť na smetisku.  

Staroveké rezbárske práce

Oblasť Gebel el-Silsila sa rozprestiera pozdĺž brehov Nílu. Táto lokalita bola kedysi lomom, ale nedávne vykopávky odhalili, že bola zároveň domovom pre pracovníkov lomu a ich rodiny. Maria Nilsson a pomocný projektový riaditeľ John Ward na tomto mieste našli aj pohrebisko pre mužov, ženy a deti. Objavili sa taktiež vyrezávané sochy bohatých a vysoko postavených úradníkov a nevyplienenú hrobku plnú vody s ľudskými pozostatkami.

Hlava barana – chýba jej najvyššia časť – vystupuje zo zeme v Gebel el-Silsila.

Novo odkrytá sfinga je „criosfinx“, alebo sfinga s hlavou barana. (Celý termín pre slávne a známe sfingy, ktoré sa nachádzajú v Egypte, je „androsphinx“.) Zlomený vrchol hlavy vytŕča zo sutiny, ktorá ju pokrýva od staroveku. Začiatkom minulého roka vykopali robotníci z okolia sfingy tony sutiny, aby ju odhalili celú sochu až k jej základni, či podstavcu.  

Na podstavci sochy našiel archeologický tím našiel rozbitú vyrezávanú kobru, známu ako uraeus, ktorá bola symbolom kráľovnej. Tiež našli „baby sphinx“ – malú sfingu, ktorú vytesával učeň kvôli získaniu praxe. Ward podotkol, že v okolí sôch objavili aj drobné železné hobliny z dláta a veľmi jemné pieskovcové štiepky, ktoré za sebou zanechali remeselníci, ktorí ich pred 3370 rokmi vytesávali.

Opustená sfinga

V blízkosti sfingy tím našiel aj stovky fragmentov zo zbúraného „naosu“ alebo svätyne Amenhotepa III. Tento faraón, syn Thutmosa IV., vládol Egyptu od roku 1390 pred naším letopočtom do približne 1350 pred naším letopočtom, počas éry nového kráľovstva. Veľký kamenný fragment s textom napísaným okrovou červenou, ktorý sa datuje k otvoreniu kameňolomu, bol nájdený pri zvyškoch sfingy. Na tomto preklade pracuje tím epigrafikov.  

Podľa Warda by mohla byť sfinga vytesaná z pieskovcového bloku o hmotnosti 10 ton. Tieto nájdené pozostatky sfingy veľmi pripomínajú akoby nedokončenú verziu sfingy, ktorá sa nachádza v chráme Khonsu v Karnaku neďaleko Luxoru. Neexistuje žiadny zjavný dôvod k tomu, aby sfinga skončila takto opustená v kameňolome. Aj keď má tenkú trhlinu pozdĺž prednej časti, nepredpokladá sa, žeby toto poškodenie spôsobilo „vyhodenie“ tak veľkej sochy. Je skôr pravdepodobné, že po smrti Amenhotepa III. a následnom zasadnutí na trón jeho synom, boli staré faraónove pracovné projekty pozastavené.

Tento objav dokumentoval aj filmový štáb National Geographic a je spomínaný v piatej časti  5 série „The Lost Egyptian Treasures“ (Stratené egyptské poklady). Zábery z objavu sa taktiež objavia v relácii „Tajomstvo egyptského údolia kráľov“ na kanále 4 v Spojenom kráľovstve v marci.

Avšak objaviteľov čaká na odhaľovaní pozostatkov sfingy ešte množstvo práce. Musia odkryť ďalšie časti kameňolomu a zbaviť sa ton lomového kameňa, aby odhalili celú vrstvu okolo tohto zaujímavého objavu.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64870-ram-headed-sphinx-egypt.html

Obrázok: i1.wp.com/luxortimes.com/wp-content/uploads/2019/02/

PHOTO-2019-02-26-10-21-14.jpg?resize=600%2C500

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.