V hoteli 15 rokov používali posteľ, ktorá bola manželskou posteľou Henricha VII.

Tzv. Bed of Roses bola, pravdepodobne, vyrobená v 15. storočí v Anglicku a potvrdzovalo sa v nej kráľovské manželstvo.

Ozdobne vyrezávané dubové lôžko, ktoré prežilo 15 rokov v svadobnom apartmáne hotela v Chestri v Spojenom kráľovstve, má pozoruhodnú a doteraz utajenú históriu. Odborníci nedávno zistili, že sa jedná o dlho stratenú manželskú posteľ z 15. storočia.

Práve v nej sa oslavovalo ukončenie Vojny ruží (počas ktorej zomrel kráľ Richard III.) v Anglicku, a to svadobnou nocou kráľa Henricha VII. a Alžbety z Yorku. A práve tu sa zrodila slávna anglická tudorovská dynastia.

Identita lôžka sa odhalila až po tom, ako ju z hotela vyhodili priamo na parkovisko, kde si ju všimol obchodník so starožitnosťami, ktorý ju zachránil a označil za „bohato vyrezávanú viktoriánsku posteľ s ochrannými štítmi“.

Keď ju následne v roku 2010 cez online predaj kúpil Ian Coulson, reštaurátor a predajca starožitných postelí, zistil, že drevo je oveľa staršie ako udáva predajca. Navyše, výzdoba postele naznačovala jej kráľovský pôvod.

Podľa predstaviteľov The Langley Collection, ku ktorej obnovená posteľ patrí, je lôžko vysoké 3 metre, dlhé 2 metre a široké 1,7 metra.

Jeho štyri bočné stĺpiky sú zakončené vyrezávanými levmi, z ktorých jednému chýba chvost. Rezy hrebienkov, vínnej révy a heraldické štíty pokrývajú celý rám postele a vrchná časť obsahuje triptych s centrálnym panelom Adama a Evy.

Znaky v lakovanom dreve a kvalita a prevedenie rezbárskych prác naviedli Coulsona na stopu kráľovského svadobného lôžka, ktoré patrilo Henrichovi VII. Toto tvrdenie bolo naozaj odvážne, no Coulson strávil nasledujúcich deväť rokov zhromažďovaním dôkazov o vznešenom pôvode lôžka, ktoré on a ďalší odborníci prezentovali na sympóziu, ktoré sa konalo 21.1.2019 v Victoria and Albert Museum v Londýne.  

Vhodná pre kráľa

Keď Coulson začal lôžko dôkladnejšie prezerať, našiel na robustnej dubovej posteli viac škôd ako predpokladal. K skúmanie a popisu postele prizval aj historika Jonathana Foylea.  

Vyrezávané tváre Adama a Evy pripomínajú skoré portréty Henryho VII. a jeho kráľovnej, pričom ich telá sú obklopené symbolmi plodnosti – žaluďmi, hroznami a jahodami.

Ďalšie symboly ako hviezdy, štíty, levy a ruže vytesané do rámu lôžka sa často spájali práve s Tudorovcami, pričom všetky tieto danosti podporovali pôvodný predpoklad, že ide o manželskú posteľ Tudorovcov z 15. až 16. storočia.

Coulsona samozrejmý vek dreva, kráľovské ozdoby s nedostatkom iných rodinných znakov a skvelý dizajn a prevedenie rezbárskeho remesla presvedčili, že sa jedná práve o kráľovské lôžko Henryho VII.

Jediný prežil

Internetová tlačová agentúra Hexham-Courant informovala, že analýza DNA dreva potvrdila, že ide o dub zo strednej Európy, ktorý vykázal genetickú zhoda s odrodou známou ako Haplotype -7, ktorý bol rozšírený od južného Francúzska po Bielorusko, a taktiež ukázala, že sa jedná o drevo z jedného stromu. Vzorky farby pod lakom odhalili škvrny ultramarínu, pričom je známe, že tento sýty modrý stredoveký pigment bol drahší ako zlato a preto ho pravdepodobne na zdobenie lôžok nepoužíval nikto okrem kráľovskej rodiny.  

Škvrny cenných ultramarínových farieb v čelnej doske (zväčšenie 500x) naznačujú dôležitosť pôvodného majiteľa lôžka.

Manželstvo Henryho VII. a Alžbety z Yorku znamenalo zlom v britskej histórii. Táto udalosť spojila súperiace rodiny Yorkovcov a Lancasterovcov a ukončila 30-ročný konflikt, známy ako Vojna ruží. Týmto spojením sa zároveň položili základy známej britskej dynastie Tudorovcov.

Lôžko bolo pravdepodobne nainštalované v slávnostnej obývacej izbe vo Westminsterskom paláci po svadbe kráľa a kráľovnej vo Westminsterskom kláštore 18. januára 1486, aby sa tu spečatila právoplatnosť a naplnenie zväzku.  

Väčšina majetku Tudorovcov z tohto obdobia sa stratila, prípadne zhorela v ohňoch založených stúpencami Olivera Cromwella, ktorý brojil proti kráľovstvu počas 17. storočia. Doteraz jediné známe lôžko Tudorovcov, ktoré uniklo spáleniu, je fragment postele, kedysi patriacej Henrichovi VIII. a Anne Klévskej. Napriek tomu je však pravdepodobné, že práve lôžko Henryho VII. prežilo požiare vo Westminsteri, pretože bolo poslané do Lancashiru v roku 1495.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64718-henry-vii-marriage-bed.html

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Bed-of-King-Henry-VII.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.